Middelburg Vlissingen Veere Voormalige startlocatie 0 1 2 3 4 Kilometers Kaart: Provincie Zeeland vuilstort, oprukten in zijn richting. Een deel van zijn grond werd onteigend zodat de vuilstort kon doorgaan tot twintig, dertig meter van zijn woonhuis. Op deze plek wordt nu al vijftien jaar geen huisvuil meer gestort. Wel wordt er, volgens de tevreden man, nog regelmatig grond aan- en afgevoerd: "Licht vervuilde grond. Pas is die gebruikt voor de aanleg van een wal rondom .een kassencomplex in Sint Laurens. De grond uit de sloot hierachter, zo langs het Kanaal, we noem den dat de Berm, durfden ze niet te stor ten. Die is naar de Randstad afgevoerd. Dat zal een hoop gekost hebben." Nieuwe bestemming De Provincie heeft "in het streven om de problematiek van de vuilstorten beheers baar te houden in 2006 vooral bemiddeld en win-win situaties gecreëerd." Aan het woord is nu een beleidsmaker, niet meer de tevreden man. "Er zijn partijen die grond in de aanbieding hebben en partij en die grond nodig hebben. Grond die op de ene plek in de provincie vrij komt door bijvoorbeeld wegenaanleg, wordt gebruikt om in de buurt een vuilstort beter af te dekken. Eenmaal goed afgedekt kan zo'n oude stortplaats een nieuwe bestemming krijgen. Vaak kan er vee grazen, is er landbouw toegestaan, soms is zelfs hui zenbouw mogelijk. In Goes werd een sportveld aangelegd op een voormalige vuilstort. Daar speelden geen problemen met giftige stoffen. Wel bleek daar glas naar boven te komen dat voor vervelende blessures zorgde. In Vlissingen werd een oude stortplaats omgevormd tot naturis tencamping." Bult Veel oude stortplaatsen zijn niet meer zichtbaar, de vuilstort aan de Oude Veerseweg is dat duidelijk nog wel. Vierhonderd meter lang, een kleine hon derd meter breed, tien, twaalf meter hoog. Een flink hek voor de ingang, maar rondom twee prikkeldraadjes waar je zo overheen stapt. Soms is er helemaal geen afrastering. Rondom de bult zijn bomen aangeplant of opgeschoten zoals es, els, meidoorn, eik. Zo te zien dertig, veertig jaar oud. In die bomen een bonte specht en een zadelzwam. Verderop aan de Oude Veerseweg staan paaltjes met een opschrift "Grondwatermeetpunt". De Oude Veerseweg loopt met haakse hoeken door een open weidegebied. Op een win derige zaterdag laten zich aan weerszij den zwarte zwanen zien. Voor je in die weidse vlakte de Grote kerk en het stad huis van Veere, achter je een mooi zicht op de hoogtepunten van Middelburg. Het Zeeuws Landschap werkt er, zo blijkt uit een bord bij een vliedberg, aan "de ecolo gische hoofdstructuur". Terug naar de tevreden man. Nee, hij beklaagt zich niet. Ook niet nu in zijn voortuin binnenkort de N57 wordt aangelegd, vierbaans daar. "We zien wel. Als het te gek wordt, kan ik altijd nog vertrek ken." Arme Oude Veerseweg, eerst verpest door vuilnis, straks door de N57 Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 4 WANTIJ December '06

Wantij | 2006 | | pagina 4