I t Sfc> ..- 1w&30B5l - )Xm Opgraving voorafgaand aan de bouw van de parkeergarage in Vlissingen Foto: Jaap Wolterbeek (Malta) dat archeologisch erfgoed beschermt. Sinds 1997 is Nederland zelf actief beleid aan het ontwikkelen. In elke provincie bestaan nu de Archeologische Monumenten Kaart (zie www.zeeland. nl), waarop de vondsten ingetekend staan, en de Trefkansenkaart, waarop ingetekend staat waar mogelijk vind plaatsen liggen. De Zeeuwse kaarten zijn voor Van Dierendonck belangrijke instru menten voor bescherming van archeologi sche waarden, evenals de nieuwe Zeeuwse Nota Archeologie. Op 11 oktober j.l. is de Cultuur Historische Hoofdstruc tuur (CHS) van Zeeland gepresenteerd waarin archeologisch erfgoed is opgeno men. Bezoeken Naast de uitvoering van het beleid is er draagvlak nodig onder de bevolking. De archeologen proberen dit onder andere te bereiken door mogelijkheden te bieden om opgravingen te bezoeken. Dit is bij voorbeeld vorig jaar gebeurd in Schoondijke en Hulst. In Goes zijn soms de gewelven van Slot Ostende te bezichti gen, die nu onder bestaande gebouwen liggen. Er is ook veel aandacht voor ver dronken dorpen, die altijd weer de ver beelding van Zeeuwen aanspreken. Zo zijn in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes en in Museum Terra Maris in Oostkapelle permanente opstel lingen over verdronken dorpen. Vondsten van de Nehalenniatempels uit de Romeinse tijd zijn zelfs in het nationale Rijksmuseum van Oudheden in Leiden te vinden, evenals in het Zeeuws Museum (dat volgend jaar weer opengaat). Dé vindplaatsen van nederzettingen zijn meestal moeilijk voor het publiek toegan kelijk. Soms kan men in een bouwput nog een blik werpen op vondsten, zoals recentelijk in Vlissingen bij de aanleg van een parkeergarage. Voor betere toeganke lijkheid ontbreekt het meestal aan geld. Zo maar de spa in de grond ste ken voor landschap, wegen en gebouwen kan tegenwoordig gelukkig niet meer. Van Dierendonck is tevreden over de behaalde resultaten, maar heeft met zijn collega's in Zeeland nog veel werk voor de boeg. Hij hoopt ook via publicaties bekendheid te geven aan de Zeeuwse archeologi sche waarden Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 6 WANTIJ December '06

Wantij | 2006 | | pagina 6