Koele kelder kost geen energie Kelder onder het huis van familie De Steur in Ovezande Foto: Jaap Wolterbeek Gerdci Spaander In een ondergrondse Wantij past een ondergrondse woning. Maar zover gaan we niet: we zetten hier alleen de kelder in het zonnetje. Die is niet alleen voor wijn een goede bewaarplaats. Een kelder heeft geen energie nodig: over 'klimaatneutraal' gesproken! Vroeger waren kelders gangbaar en werden volop gebruikt, bijvoorbeeld voor de inmaak. Groenten, fruit en aardappels bleven er maandenlang goed, zonder dat er energie voor nodig was. Maar ja, het gemak dient de mens. Inmaken is voor de meeste mensen verle den tijd, voorraden hoeven niet in huis te worden bewaard, daar hebben we de supermarkt voor. Toen de koelkast zijn intree deed, werd menige kelder volgestort met puin Kelder met serre Oda de Steur uit Ovezande dacht daar anders over. "Mijn Jan maakt wijn, Van de groentetuin en van de fruitbomen halen we flinke oogsten. Om dat allemaal goed te bewaren zou een kelder toch wel erg handig zijn. Nu is het een heel gedoe om onder een bestaand huis een kelder uit te graven. Wij hebben twee vliegen in één klap geslagen door naast ons huis een kelder te bouwen met een serre er boven op. Gelukkig konden we het voor een groot deel zelf doen." Jan en Oda ver huizen binnenkort en laten dit moois dan achter. Maar onder hun volgende (Franse) huis zit een kelder die drie keer zo groot is. In zo'n bewaarplaats is het 's winters ongeveer 8 °C, en in de zomer kan het er 15 °C worden. Wie ook zo handig is kan met behulp van de werkmap "Onderland huis" van de Twaalf Ambachten goed op weg geholpen worden bij het ondergrond se bouwen. Minder handige mensen kunnen een aannemer aan het werk zet ten. Rekenvoorbeelden op internet laten zien dat een kelder van bijvoorbeeld 3 bij 4 meter rond de 16.000 euro kan gaan kosten, zonder graaf- en ander bijkomend werk. Nieuw huis Voor mensen die een nieuw huis laten bouwen, is het de moeite waard om te overwegen om er gelijk een kelder bij te nemen. Voor een kelder onder het hele huis krijg je dan zo'n 40 meer ruimte voor maar 10 meerkosten. En dat zon der extra ruimtebeslag. Zo'n knaap van een kelder hoeft niet alleen bestemd voor opslag van appelen en wijnflessen. Er is meer mogelijk, al komt er dan wel verwarming aan te pas. Bijvoorbeeld een muziekkelder, zodat de buren niet mee hoeven te genieten. Of juist een slaapkamer die stil is en donker. En wat te denken van de kelder als fit nessruimte, als ontspanningsruimte of zelfs als een geheime herensociëteit. Natuurlijk maak je ook vleermuizen blij met een kelder! Voor meer informatie: www.de!2ambachten.nl voor de werkmap "Onderlandhuis" Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 9 WANTIJ December '06

Wantij | 2006 | | pagina 9