De darkroom van de natuur Onderaardse klaver en ondergrondse woelmuis Onderaardse klaver Foto: Peter Maas Er zijn ook hogere planten die zich jaren achtereen ondergronds 'yg^ bevinden en slechts heel af en toe met bloeistengels boven de grond uitkomen. Het hondskruid bijvoorbeeld, of ook klavervreter is zo'n soort, waarvan de wortels parasiteren op klavers. Het verklaart waarom dergelijke planten soms zo wisselend in aantal voorkomen. Het ene jaar relatief talrijk om vervolgens weer jarenlang onder de grond te verdwij nen. Erg tot de verbeelding spreekt natuurlijk ook een soort als de onderaard se klaver. Leg het maar eens uit aan omstanders wat je aan het doen bent, wanneer je loopt te zoeken naar een der gelijke plantensoort. De onderaardse kla ver is een soort die slechts zelden aange kruist wordt door floristen in Zeeland. En dat is niet omdat ze zo moeilijk te zien zijn, maar omdat ze zo weinig voorko men. Slechts op enkele plekken, vooral in het zuiden van Zeeuws-Vlaanderen komt deze klaver voor. Liefst op hele zandige en warme wegbermen of dijkhellingen. De naam 'onderaards' verwijst naar de eigen schap van deze klaver om de vruchtsteel tjes de grond in te boren, zodat de rijpe vruchten als het ware meteen in een goed kiembed terecht komen. Nachtelijke levenswijze Een ander mooi voorbeeld van Zeeuwse natuur onder het maaiveld is de onder grondse woelmuis. Muizen kunnen goed symbool staan voor de rijke natuur om ons heen waar we maar zo zelden iets van te zien krijgen. Muizen zijn talrijk en algemeen verspreid, maar hoe vaak krij gen we een muis ooit te zien? Het is niet alleen hun ondergrondse levenswijze die dit fenomeen veroorzaakt, maar natuur lijk ook hun nachtelijke levenswijze. Wanneer de leden van de Zoogdierenwerkgroep Zeeland muizen willen inventariseren doen ze dat ook steeds met behulp van speciale 'lifetraps'. Muizenvallen dus, maar dan van de dier vriendelijke soort. Nadat soort, geslacht en fysieke gesteldheid zijn genoteerd, worden de muizen weer losgelaten. Lang niet altijd kunnen ze de ondergrondse woelmuis noteren. Het is een soort die beperkt is tot de zuidelijke helft van ons land en in Zeeland alleen bekend is uit de Zak van Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen. Zeeland herbergt bijzondere soor ten onder de grond. De onder grondse woelmuis wordt extra beschermd via de flora- en fauna wet, terwijl de onderaardse klaver als kwetsbaar staat aangegeven op de Rode Lijst Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ December'06 Veel dieren brengen hun leven onder gronds door. Sterker nog: verreweg de meeste organismen treffen we aan tussen zand, zavel of klei. Wat wij bovengronds te zien krijgen is slechts een fractie van al het leven op aarde. Veelal gaat het om microscopisch kleine beestjes als bacte riën, wormen, ritnaalden, of aaltjes. Natuurlijk ook schimmels die zich dan in sommige gevallen als padden stoelen bovengronds manifesteren.

Wantij | 2006 | | pagina 13