Zeeuwse Nacht van de Nacht weer een succes ÜVSBfonds Melissa Ernst Zo 'n 700 Zeeuwen hebben de Nacht van de Nacht bezocht. Op acht locaties beleefden jong en oud de schoonheid en romantiek van de donkere nacht. Het was een avond met wande- a lingen, met een zoektocht naar Êj M vleermuizen met de batdetector B \W of luisteren naar Keltische muziek, naar legendes of het nachtver haal van de kinderfee. Kinderen ver maakten zich ook met de fluisterbootjes over het Veerse Meer. Dat was spannend in het donker, zeker toen het begon te waaien. Ook deden ze volop mee met blinde proeverijen en het zintuigenspel. Als het donker is, moet je vertrouwen op je andere zintuigen als smaak, geur, gehoor en tast. De mensen die voor de sterrenhemel waren gekomen, kregen een presentatie door de Volksterrenwacht uit Middelburg en een sterrenkundige ver eniging uit Vlaanderen. Eigenlijk was het de bedoeling om met telescopen naar de hemel te kijken, maar de bewolking wilde niet wijken. Zes gemeenten Zes Zeeuwse gemeenten deden mee met de Nacht van de Nacht; een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Middelburg, Veere, Noord-Beveland, Sluis, Temeuzen en Goes doofden het licht van menig kerk, kantoor en molen. De gemeente Goes liet weten te gaan kijken hoe de sto rende verlichting van het stadhuis subtie ler kan. De ZMF is blij dat de duisternis door steeds meer mensen als waardevol gezien wordt. Zij zoekt steun voor het tegengaan van energieverspilling en lichtvervui ling. In 2007 gaat de ZMF samen met Philips Lighting aan de slag met energiezuinige en slimme openbare verlichting bij gemeenten. Ook staat een derde Nacht van de Nacht op de agenda Verkiezing mooiste donkere plek In Oud Sabbinge vond tijdens de Nacht van de Nacht ook de bekendmaking plaats van het mooiste donkere plekje in Zeeland. Bij de ZMF kwamen 25 inzendingen bin nen. De jury o.l.v. ZMF- voorzitter Jaap van der Doef heeft de plekken beoordeeld en er vijf genomineerd. Dit waren het vliegveld Nieuw-Flaamstede op Schouwen, natuurgebied de Goudplaat aan het Veerse Meer, Kapel Floogelande ten westen van Middelburg, het Goese Sas aan de Oosterschelde en Fort Moerspui in Zeeuws- Vlaanderen. Strandje Goese Sas Het strandje van het Goese Sas aan de Oosterschelde was de winnende plek. Volgens de inzendster Trudy Flermsen "een plek om tot rust te komen, te genie ten van de zonsondergang en de oplich tende wolkenpartijen om het vervolgens echt donker te zien worden. En dan plots opgeschrikt te worden door een aantal duikers die opduiken uit het pikdonkere water." Ook de jury vond het een betover ende plaats die goed bereikbaar is op fietsafstand van de bebouwde kom van Goes. Behalve buitendijks kun je ook bin nendijks in de Wilhelminapolder van de donkerte genieten. De locatie is bovendien zeer representatief voor een waterrijke provincie als Zeeland. Water en nachtland schap gaan hier hand in hand. Dat is vol gens de jury van grote waarde voor zowel de Zeeuw als de toerist. De Zeeuwse Nacht van de Nacht is mede mogelijk gemaakt door een financiële bij drage van VSBfonds Zeeland. Foto: Maurice Hen De workshops nachtfotografie leverden mooie plaatjes op. Er is volop creatief met licht en duisternis geëxperimenteerd. Melissa Ernst is beleidsadviseur duurzame landbouw, plattelandsvernieuwing en energie bij de ZMF. Foto: Tanny Lem Foto: Truke van de 18 WANTIJ December '06

Wantij | 2006 | | pagina 18