I li II oktober 2004 bleek, jammer genoeg voor Risseeuw, een Chinees spreekwoord maar al te waar: "Beter een keer zien, dan honderd keer horen." Risseeuw: "Duizend, vijftienhonderd man zag op die dag wat daar van de grond kwam. Er lagen wieken van ruim 42 meter, er stond al een mast van 80 meter. Een voetbalveld groot, angstaanjagende afmetingen voor veel bezoekers." Spagaat Toen Risseeuw zijn aanvraag indiende, kwam hij in een wat wonderlijke spagaat terecht. Hij was zijn halve leven lid van natuurvereniging 't Duumpje. Hij lichtte zijn plannen toe in een bestuursvergade ring en bespeurde daar verdeeldheid, 't Duumpje diende (als enige) een bezwaar schrift in tegen zijn plannen en haalde hard uit: de twee grote en hoge com merciële turbineszullen een onverge lijkbaar ernstige aantasting van land schap en milieu en bovendien een signifi cante horizonvervuiling geven. Wij hopen eigenlijk dat de gemeente aan het terugkomen is van het gedoog-, moet kunnen- en laat maar waaien beleid". Risseeuw maakte als lid van het Duumpje indirect dus bezwaar tegen zijn eigen plannen. Als privé persoon heeft hij zijn luchtslag verloren, als lid van het Duumpje diezelfde slag gewonnen. Hij heeft zijn verlies genomen en is "sans rancune" tot op de dag van vandaag lid. Actiegroep Risseeuw: "Na die open dag ging het snel. Tegenstanders uit Hoofdplaat en Schoondijke verenigden zich in de actie groep Tegen Wind. Er stak werkelijk een storm op. Ik werd bedreigd. Mij zou wat overkomen. Met sommige bezwaarmakers heb ik geen woord meer gewisseld, terwijl wij toch kinderen van dezelfde grond zijn. Dat zegt iets over hen, maar even zo goed iets over mij." In mei 2005 blies de gemeente raad van Sluis het plan af om in de Hoofdplaatpolder nog eens vijftien turbines te plaatsen. Daarmee gingen in één adem ook de plannen van Risseeuw van tafel ...Zal storm oogsten De storm die twee jaar geleden opstak, is nog altijd niet gaan liggen. Een windmo len mag overdag maximaal vijftig en 's nachts maximaal veertig decibel produ ceren. Volgens sommige omwonenden is het geluid van de vijf turbines bij Hoofdplaat echter niet te harden. Volgens W. van Damme van de Stichting Actie groep Windturbines Hoofdplaatpolder (PZC 18-2-2007) zijn er bij de gemeente honderden klachten en schadeclaims bin nen gekomen. Een buurtbewoner vergelijkt het geluid van de windmolens met dat van een opstijgend vliegtuig. Boer Dekker, op wiens grond drie van de vijf turbines staan, reageerde op eerdere commotie over geluidsoverlast nogal laconiek (BN/De Stem 30-09-2005): "Wij slapen gewoon met de ramen open." Volgens de gemeen te blijkt uit onderzoek dat het geluid bin nen de wettelijke norm blijft. Omwonenden geloven dat niet. Ze scha kelden de Universiteit van Groningen in. De uitkomsten van dat onderzoek worden in april 2007 verwacht. Terwijl het gemeentebestuur van plan is de schade claims af te wijzen, wil de gemeenteraad pas oordelen als het rapport van de uni versiteit bekend is. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 11 WANTIJ April '07

Wantij | 2007 | | pagina 11