'Natuur- en milieuorganisaties moeten betrokken worden bij provinciaal beleid' Oordeel Zeeuwse bevolking: Oesterput oude haven Colijnsplaat. Voor maar liefst 92 procent van de Zeeuwen is de natuur in de provincie belangrijk. Foto: Jaap Wolterbeek. Er is het voorbije jaar kritiek op m -k rol en houding van de ZMF en j andere natuurorganisaties mS geweest. Maar de resultaten van het onderzoek zijn verrassend en bemoe digend. Uit het onderzoek blijkt een over weldigende steun van de Zeeuwse bevol king voor een duurzaam natuur- en milieubeleid. De onderzoeksresultaten sluiten nauw aan bij de strekking van het onlangs gepresenteerde manifest "De kracht van groen". In dit manifest geven de ZMF en een aantal lidorganisaties een gezamenlijke visie op het natuur- en milieubeleid. Zij hopen dat deze bood schap ook terug te vinden is in het akkoord van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Dit onderzoek toont aan dat er een heldere koppeling is te leg gen tussen het manifest en de wensen van de Zeeuwen. Persoonlijk Een ruime meerderheid van de respon denten vindt dat het milieu in Zeeland hem of haar persoonlijk aangaat. Men vindt het milieu belangrijk en denkt dat behoud van natuur hier een positief effect op heeft. 71 Procent van de ondervraag den geeft aan dat zij het belangrijk vin den dat natuur- en milieuorganisaties betrokken worden bij het milieubeleid van Zeeland. Natuur mag niet wijken Zeeuwen houden van hun provincie. En nog nadrukkelijker houden ze van natuur. Voor maar liefst 92 procent is natuur belangrijk. Typisch Zeeuwse elementen zoals duinen, strand, deltawateren, slik ken, schorren en polderland zijn even vanzelfsprekend als in voldoende mate te vinden in de provincie. Van de onder vraagden gebruikt 85 procent zelfs de kwalificatie 'uniek'. En dat moet zo blij ven, is de conclusie. Zo'n 75 procent vindt het onaanvaardbaar dat natuur moet wij ken voor economische groei. De verant woordelijkheid voor natuur ligt in de eer ste plaats bij de provinciale overheid, meent 85 procent. Bedreigingen Bovenaan in de lijst van genoemde bedreigingen prijken de nieuwe bedrij venterreinen. De noord-zuid verkeersrou- te volgt op de tweede plaats. Ook de Westerschelde Container Terminal en de tweede kerncentrale worden vaak als bedreiging genoemd. Ontpoldering ont breekt niet in het rijtje, net als uitbrei ding van recreatiegebieden en verdieping van de Westerschelde. Verhoging van de dijken is nagenoeg niet bedreigend in de ogen van de Zeeuwen. En wat vinden de ondervraagden van de milieufederatie zelf? De ZMF krijgt van de Zeeuwse burger een 6,2 als rapportcijfer. Dat is een kleine voldoende. Een milieu federatie die voor haar aangeslo ten organisaties vaak de kastanjes uit het vuur haalt en zich dan ook kritisch moet opstellen, wordt minder gewaardeerd dan bijvoor beeld Natuurmonumenten die een ruime 7 scoort. Het is voor de ZMF alle reden om hard te werken aan een beter rapportcij fer Voor meer informatie: Wilt u meer weten over het onderzoeks rapport of over het manifest "Kracht van Groen", kijk dan op www.zmf.nl waar u beide documenten kunt downloaden. Janneke Donkers is communicatiemedewerker bij de ZMF. Janneke Donkers In opdracht van de Zeeuwse Milieufederatie, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer heeft het onderzoeksbureau Intomart de Zeeuwen een oordeel gevraagd over natuur- en milieuwaarden in hun provincie. Aanleiding was de vraag of er voldoen draagvlak in Zeeland is om de doelste/lin- -... - gen van natuur- en milieuorganisaties te realiseren. 17 WANTIJ December 2006

Wantij | 2007 | | pagina 17