Te weinig tijd voor grote voetafdruk Havendirecteur Hans van der Hart: Gerda Spaander Van de directeur van een bedrijf waar vooral in miljoenen wordt gedacht, verwacht je een grote voetafdruk. Maar nee, Hans van der Hart, direc teur van Zeeland Seaports, haalt niet eens de score van de gemiddelde Nederlander. Hans van der Hart is van huis uit gewend aan soberheid en het Êt 0 streven naar goed rentmeester- ar schap. Geld speelt tegenwoordig geen beperkende rol meer, maar het ont breekt hem gewoon aan tijd om zich te buiten te gaan aan energieverslindende bezigheden. Een voorbeeld: "We hebben een sauna, maar die heb ik al zeker een jaar niet gebruikt." Vliegen doet hij alleen beroepshalve, dat geldt ook voor een groot deel van zijn autokilometers, dus die tellen niet mee. "Soms laat ik me rij den, dan kan ik gewoon doorwerken." Zonnepanelen op het kantoor van Zeeland Seaports in Terneuzen. Foto: Jaap Wolterbeek. Energieverbruik Huize Van der Hart telt zes slaapkamers voor zes kinderen, van wie er drie het huis uit zijn. Dat levert een behoorlijke score op voor energieverbruik, ook al staat niet altijd overal de verwarming aan en houdt Van der Hart het hoofd liever koel. Bij de aankoop van apparaten en meubels let Van der Hart op kwaliteit. "Het mag best wat meer kosten, als het maar goed is en lang meegaat." En waar geniet hij van? Bijvoorbeeld van de jaar lijkse (auto)vakantie. Met de rugzak op stap in de bergen in de Alpen of in Oost- Europa. Zijn andere liefhebberij is het zingen in een koor, maar ook dat schiet er wel eens bij in. En zo af en toe een sigaar en een borrel. Dit alles leidt tot een score van maar 3,5 ha., al komt deze lage score ook doordat gemeenschappelijke zaken als energieverbruik gedeeld mogen wor den door het aantal gezinsleden, in dit geval door vijf. Valt het hem mee? "De uitslag van de score is positiever dan ik had verwacht, maar zal wel veranderen als een van mijn nog thuis wonende kin deren voor zichzelf begint." Zonnepanelen Heeft Zeeland Seaports in Terneuzen iets met duurzaamheid? Op het kantoor in Terneuzen vallen vooral de ongeveer 400 zonnepanelen op het dak op, dus de eer ste indruk is goed. Volgens Van der Hart zijn de panelen goed voor zo'n 15 van het elektriciteitsverbruik van het kantoor met zijn 60 medewerkers. "Verder schep pen we de voorwaarden waardoor sche pen zo min mogelijk afval op zee lozen. Ook zijn we bezig onder de naam Biopark Terneuzen een aantal grote bedrijven in de kanaalzone aan elkaar te koppelen wat betreft reststromen en energie: C02 van kunstmestfabriek Yara naar de kassen op de Axelse vlakte, reststromen van alle bedrijven naar een nieuwe biomassacen trale, afvalwater na zuivering naar de kassen als gietwater of naar bedrijven als industriewater." Zo kan ook de voetaf druk van die bedrijven een stuk kleiner worden Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha 20 WANTIJ April '07

Wantij | 2007 | | pagina 20