Waardevolle natuur op Zeeuwse haven terreinen. 6 WANTIJ April '07 omgaat. Cees van Houwelingen van de afdeling Milieu van Dow zegt: "In het voorjaar 2006 is een inventarisatie afge rond van de natuurwaarden op onze ter reinen. Die hebben we door een extern deskundigenbureau laten uitvoeren en is bedoeld om verrassingen te voorkomen. Als we weten wat er aanwezig is, dan kunnen we daar op voorhand rekening mee houden." Ook in de provincie Groningen worden dergelijke initiatieven opgezet en wordt nu gewerkt met zoge naamde 'Ecoports certificering'. De ZMF heeft Zeeland Seaports per brief gevraagd inzicht te geven in de wijze waarop hun ter reinen beheerd worden. Naar aan leiding daarvan is afgesproken om binnenkort te kijken naar de mogelijkheden van een beheer dat meer rekenschap geeft aan de natuur Voor meer informatie: Zie www.zmf.nl voor de brief van de ZMF over natuurbeheer aan Zeeland Seaports. Gijs van Zonneveld is hoofd groene ruimte bij de ZMF. Peter Maas is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en lid van de Wantijredactie. Slechtvalken en rugstreeppad Steeds vaker zie je slechtvalken in snelle vlucht over de haven- en industriegebie den jagen. Ze hebben een plaatsje gevon den tussen de krakers en bedrijfsgebou wen en nestelen hoog op de koeltorens of in de hoogspanningsmasten. Het terrein van Thermfos herbergt een zilvermeeu wenkolonie. Tot slot, ook de rugstreeppad komt op bedrijventerreinen zoals het Sloegebied voor. Open terreinen, zand en stagnerend regenwater dat waterplasjes vormt, zijn een ideaal leefgebied. Regelgeving Bij veranderingen of nieuwe ontwikkelin gen in de havengebieden komen de regel geving rond natuurbescherming, maar bijvoorbeeld ook het Omgevingsplan Zeeland, aan de orde. Het mitigeren (ver zachten) of compenseren (vervangen) van ingrepen in de natuur zijn in het kantoor van Zeeland Seaports allang geen vreemde begrippen meer. Over het beleid dat Zeeland Seaports voorstaat bij het reguliere onderhoud en beheer, is weinig bekend. Wel is duidelijk dat dit beheer niet gericht is op de aanwezige natuur- waarden. Daar ligt ook niet in eerste instantie het belang van het havenschap. Stel je voor dat je zo'n goed beheer voert, dat het terrein vol komt te staan met planten- of diersoorten die op een Rode Lijst staan. Het beheer is (daarom?) voor al gericht op het simpelweg open houden van de open gebieden. Protocol Het gaat hier echter om twee uitersten. Het hoeft niet óf zandwoestijn óf uiterst waardevol natuurgebied te zijn. De beheerders van bedrijfsterreinen erken nen dat hun rol verder gaat dan een effi ciënte bedrijfsvoering alleen. Steeds vaker wordt al op voorhand rekening gehouden met de natuur. Zo heeft Dow Terneuzen een protocol geschreven over de manier waarop ze met de natuur op het terrein Voor Zeeuwse floristen gingen de hekken van de bedrijven in het Sloegebied open. Foto: Ron Wouters

Wantij | 2007 | | pagina 6