Dijkwater relict van zeestraat wAARDEvol Grevelingen Dijkwater Anke van der Geest c Sirjansland m Os pro.noe Zeeland CÖpyügtlt (c) Topografadia Oiantt Kedailei Erranan Ei kunnen op geen enkele wipe Schouwen-Duiveland bestond ooit uit een verzameling Het Dijkwater, Schouwen-Duiveland eilanden. Tussen de eilanden lagen geulen waar schepen Kaart copyright (c) Topografische Dienst Kadaster Emmen voeren. Het Dijkwater was een van die zeestraten en is nog steeds in het landschap herkenbaar. Dreischor was één van de eilanden die nu samen Schouwen- Duiveland vormen. Nu is het eiland Dreischor op de topografische kaart nog te herkennen als Polder Dreischor, ingebed tussen de Zuiddijk en de Dreischorse Dijk en de dijk langs de Grevelingen. Het eiland bestond al vóór 1206 en het Dijkwater was de 'zeestraat' die er oostelijk van lag. Mogelijk was Dreischor aanvankelijk verbonden met Sirjansland, maar dit laatste werd bij de stormvloed van 1288 er af gescheurd. Scheepvaart De scheepvaart van en naar Zierikzee, tussen de eilanden door, liep eeuwenlang via de westelijke arm van de Gouwe. Eind 14e eeuw werd de arm, die westelijk van Dreischor stroomde, afgesloten en voeren de schepen via de oostelijke arm en het Dijkwater. De eeuwige dynamiek van een zeestraat had hier echter tot gevolg dat verlanding oprukte: eind 16e eeuw was de doorgang voor schepen al bijna onmo gelijk. Nog in 1752 was het noordelijke gedeelte van het Dijkwater 600 a 700 meter breed met slikken en een getijdengeul! Inpolderingen en bescherming tegen stormvloeden, aanvankelijk via schutslui zen, kregen hun beslag. De zeegeul Gouwe- Dijkwater was gereduceerd tot een door mensenhanden beheerst kanaal en alleen het noordelijke gedeelte was nog intact. De slikken en getijdengeul zijn nog te zien op historische kaarten uit 1850 en 1910. In 1850 liep de geul nog Het Dijkwater is een waardevol aardkundig gebied op Schouwen-Duiveland. Foto: Jaap Wolterbeek. tussen de nieuwe polders naar het zui den. In 1910 liep het Dijkwater dood net voorbij de Nieuwe Polder van Dreischor. Rond 1965 is het Dijkwater afge sloten van de Grevelingen. De Grevelingen zelf werd het jaar ervoor van de Noordzee afgeslo ten. Nu rest grotendeels een nat natuurgebied Voor meer informatie: Zie http://loket.zeeland.nl/geo/. dan zoe ken onder cultuurhistorische hoofdstruc tuur. Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ April '07

Wantij | 2007 | | pagina 8