Wie wind zaait... De spagaat van biologische boer Risseeuw Jan Moekotte Je gelooft in de biologische akkerbouw. Je bent ondernemer en bouwt graag wat op. Je wilt investeren in windenergie. Dan kom je in con flict met de natuurvereniging waar je al twin tig jaar lid van bent. Het verhaal van de spa gaat van Hans Risseeuw. Akkerbouwer Risseeuw was in 1992 nog net op tijd met zijn m M windmolen. Hij was een van de laatsten met wie Delta een con tract sloot. De afname van stroom was voor 10 jaar gegarandeerd. Maar Delta wilde naar grootschaliger projecten. Risseeuw ontwikkelde, toen zijn contract met Delta afliep, samen met Zeeuwind het plan om zijn inmiddels verouderde molen te vervangen door twee grotere turbines. Hij pakte het voorzichtig aan, polste eerst zijn directe buren. Toen hij bij hen niet op bezwaren stuitte, stapte hij naar de gemeente. Die liet schriftelijk weten in principe het bestemmingsplan wel te willen wijzigen. Ook de provincie ging akkoord. Vrijwel alle hobbels waren genomen. Tot de storm opstak. Overstap Hans Risseeuw woont en werkt in de winderige westhoek van Zeeuws- Vlaanderen. Hij nam op zijn eenentwin tigste het boerenbedrijf over van zijn vader. In de stal is nog te zien waar de vijf trekpaarden stonden. "Ik was een ventje van zeven toen die paarden plaats maakten voor trekkers." Hij boerde twin De windmolen van Risseeuw met op de achtergrond de molens in de Hoofdplaatpolder. tig jaar zoals zo velen met kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Maar dat spuiten begon aan hem te knagen. Hij verdiepte zich in biologische akkerbouw en keek rond op biologische bedrijven. Risseeuw zag dat daar een gezonde boterham in te verdienen viel en schakelde op zijn veer tigste om: "Geen dag spijt van gehad." Windmolen Zijn belangstelling voor het biologisch boeren wakkerde ook zijn nieuwsgierig heid naar duurzame energie aan. In 1992 liet hij bij zijn woonhuis een windmolen plaatsen van 30 meter hoog met twee wieken van elk 9 meter. Die molen oogt nu hopeloos verouderd. Als Risseeuw niet uitkijkt, krijgt dat ding straks nog een beschermde status als industrieel erfgoed. Zelf zegt hij erover: "Toen was dat de modernste molen die er was, een prototy pe, ontworpen door Henk Lagerwey, Nederlandse pionier in windenergie." Risseeuws molen heeft iets van een rond vliegende balk. Van opzij is het net een snavel die driftig open en dicht klapt. De windmolen van Risseeuw steekt schril af bij de vijf windmolens iets verderop in de Hoofdplaatpolder. Die staan er sinds 2004 en zijn ruim twee keer zo hoog, maar draaien heel wat rustiger. Terwijl het toch op tachtig meter hoogte bijna twee keer zo hard waait als aan de grond. De molen van Risseeuw levert stroom voor vijftig gezinnen, de vijf verderop voorzien samen zo'n achtduizend huishoudens. Dat is bijna de helft van West-Zeeuws- Vlaanderen. Zelf vindt hij het een prach tig gezicht, zo'n alleenstaande molen bij een boerenbedrijf. Hij ziet niets in groot schalige parken. Inmiddels heeft hij ook gemerkt dat hij, net als zijn molen, met dat standpunt vrijwel alleen staat. Voetbalveld Die vijf molens in de Hoofdplaatpolder deden zijn plan sneuvelen. De provincie had de Hoofdplaatpolder aangewezen als een locatie waar op grootschalige wijze windenergie mocht worden opgewekt. Samen met een commerciële projectont wikkelaar waren een paar boeren in die polder snel klaar met de uitvoering van hun plannen. Tijdens een open dag in 10 WANTIJ April '07

Wantij | 2007 | | pagina 10