Aandacht voor natuur bij dijkversterking Dijkversterking bij Kats aan de Oosterschelde. Foto: Jaap Wolterbeek De dijken bij de Schakerloo- ^-w polder (Tholen), de Snoodijk- MM polder (Zuid-Beveland), Anna Jacobapolder (St.Philipsland), Polder Burgh en Westland (Schouwen) en de Vliete-Thoornpolder (Noord-Beveland) krijgen dit jaar een face-lift. De dakbe dekking is niet overal bestand tegen aan vallen van sterke golven. Stenen of beton blokken kunnen losgewrikt worden en dat vormt zwakke plekken waar golven graag verder aan knabbelen. Projectbureau Zeeweringen, een samen werkingsverband van Rijkswaterstaat Zeeland, waterschap Zeeuwse Eilanden en waterschap Zeeuws-Vlaanderen, is belast met het versterken van de dijken, waarbij allerlei aspecten meegewogen worden: een integrale aanpak. Rotskusten Vroeger werden dijkbeschoeiingen zonder aandacht voor natuur en milieu ver nieuwd. Tegenwoordig is de ecologie één van de aspecten die bekeken wordt. Op dijken ontstaat er namelijk een leefgebied voor dieren en planten dat vergelijkbaar is met rotskusten. Dit trekt planten en dieren aan die op de zandstranden meest al niet te vinden zijn. Deze flora en fauna vallen vervolgens onder de diverse beschermende richtlijnen en wetten van de Europese Unie en Nederland. Een hoop wetten om rekening mee te houden. Zeelathyrus Op diverse plekken wordt alles in het werk gesteld om de beschermde soorten een tweede kans te geven. Het projectbu reau kiest vaak steenbekleding waarop planten en wieren zich weer snel kunnen hechten. Op het dijkvak op Noord- Beveland is onlangs de zeldzame zeela thyrus uitgegraven en verpoot om later teruggezet te worden. Ook is de bovenste laag grond mét de zaden afgegraven om later weer teruggeplaatst te kunnen wor den. Dan is de kans op hernieuwde aan wezigheid van de zeelathyrus, en moge lijk ook van de zeewolfsmelk, groter. Bij het dijkvak op Tholen wordt rekening gehouden met het broedseizoen van de bruine kiekendief. Bij het dijkvak op Schouwen worden paddenschermen aan gelegd om te voorkomen dat de rug- streeppad onder de wielen van het werk verkeer verdwijnt. Aanzien Over het aanzien van de dijken is ook nagedacht. Het nieuwe materiaal wordt zo veel mogelijk afgestemd op de nog aanwezige dijkbekleding. Waar mogelijk wordt aanwezig materiaal hergebruikt. Voor het onderhoud van de dij ken is een pad nodig dat zware machines kan dragen. Recreatief medegebruik vraagt echter weer om een aardig aanzien. Waar zon- aanbidders het talud gebruiken, wordt opensteen asfalt gestort, een laagje grond aangebracht en ingezaaid. Zo is er al snel weer een natuurlijk ogende grasmat Voor meer informatie: www.zeeweringen.nl www.npoosterschelde.nl Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. Bij een aantal zeeweringen moet de dijkbe- dekking dit jaar vernieuwd worden om de veiligheid achter de dijken ook bij een superstorm te garanderen. Tegenwoordig wordt de dijkbedekking aangepakt met aandacht voor natuur en milieu. >"V 12 WANTIJ April'07

Wantij | 2007 | | pagina 12