'ORITEIT No Schijnbare tegenstelling tussen milieu en economie overbruggen" ID GEZONDHEID EN MILI! Nieuwe ZMF-voorzitter Jan van Seters: n Willem de Weert Velen vonden het verrassend dat een manager van Dow Benelux voorzitter van de milieufederatie werd. Dat vond Jan van Seters zelf ook toen hij gepolst werd. Maar hij houdt wel van verrassingen en van een uitdaging. De uitdaging bijvoorbeeld dat economie en ecologie ver zoend moeten worden. - Li__ - Jan van Seters (60) is geboren in sm Tilburg. Hij studeerde chemische technologie aan de TH Eindhoven. Na zijn studie werkte hij drie jaar in Zambia in de ontwikkelingshulp als docent general science. "In Afrika leerde ik dat, zoals de econoom Tinbergen beweert, multinationals een rol kunnen spelen in het organiseren, in werkgele genheid verschaffen en het bieden van continuïteit. Ook dat je vertrouwen moet hebben als je iets onderneemt." Het was voor hem een reden om terug in Nederland bij een groot bedrijf aan de slag te gaan. Dat werd Dow waar hij 15 jaar in de productie en 15 jaar in de milieuzorg werkte. "Een prettig bedrijf met veel mogelijkheden om jezelf te ont wikkelen." Uiteindelijk werd hij hoofd milieu en daarna hoofd 'regulatory affairs'. Zijn werk betrof wetgevingszaken betreffende milieu, veiligheid en gezond heid. "Zo kwam ik ook in contact met de Zeeuwse Milieufederatie. Ik herinner me dat ik Tjeu van Mierlo in 1991 belde om kennis te maken." Schijnoverwinning De ZMF en Van Seters ontmoetten elkaar eerst als tegenstanders. "Er was destijds veel te doen over de vergunning van Dow om hcfk's (die de ozonlaag aantasten) te gebruiken in het productieproces van sty- rofoam, een isolatiemateriaal. We eindig den voor de Raad van State. Formeel won Dow de zaak. Maar ik noem dat nu een schijnoverwinning, want we eindigden met ruzie. De advocaten waren zo van leer getrokken dat Dow en de ZMF een tijd lang niet met elkaar spraken. Ik heb daarvan geleerd dat je als bedrijf in de maatschappij partners nodig hebt. Bedrijven zijn geneigd vooral te praten tegen de buitenwereld, maar je moet ook leren luisteren naar je omgeving." Later kwam Van Seters de milieufederatie opnieuw tegen. Nu in het overleg van de overheid, de werkgevers en de milieufe deratie waarvan hij voorzitter werd. Het platform was gericht op het stimuleren van studies en projecten die de tegenstel ling tussen milieu en economie zouden kunnen overbruggen. Er kwam structu reel overleg tussen het bedrijfsleven en de milieufederatie. m' .6* Vf v V. Wennen Als voorzitter van de ZMF zit Jan van Seters nu aan de andere kant van de tafel. Dat is voor alle partijen wennen. "Mensen moeten duidelijk zien dat ik nu Jan van Seters was hoofd Milieu bij Dow Benelux. Foto: Wim Kooijman, Duofoto. 14 WANTIJ April '07

Wantij | 2007 | | pagina 14