Zuinig ruimte gebruik is zeker een speerpunt een andere rol heb, maar ik blijf natuur lijk wel dezelfde persoon. Ik kom uit het bedrijfsleven, niet uit de achterban van de milieufederatie. Ik constateer vanuit mijn vroegere achtergrond dat de ZMF door de industrie en de werkgevers als belangrijke partij gezien wordt. Ik hoop een bruggenbouwer te zijn op zoek naar evenwicht. Ik ben bereid aan de belangen van de andere partijen te denken, mits die anderen natuurlijk daartoe ook bereid zijn. Bedrijven en milieufederatie moeten eikaars verschillende rol respecteren. De verschillen zijn ook niet zo groot als velen denken. Er zijn bij beide partijen veel ver keerde beelden. Het is vaak storm in een glas water. Bedrijfsleven en milieu groei en naar elkaar toe. Dat Dow nu door het waterschap gezuiverd afvalwater als pro ceswater gebruikt, was tot voor kort ondenkbaar." Zuinig ruimtegebruik Hij is nu een half jaar actief als ZMF- voorzitter. Ziet hij al speerpunten? Van Seters: "Zuinig ruimtegebruik is zeker een speerpunt. Het is echt niet nodig dat elk dorp in Zeeland zijn eigen bedrijventerrein heeft. Dat vinden de grote werkgevers ook. Oude bedrijventer- reinen moeten heringericht worden. Bedrijven moeten wel de ruimte krijgen om zich te ontwikkelen. Voor grote bedrijven is die ruimte er binnen de Kanaalzone en het Sloegebied, maar dat moeten ze wel zelf verdienen. Een ander punt is het transport. Dat kan in onze provincie milieuvriendelijker door meer over water te vervoeren, wat nog goedkoper is ook. Een goed voorbeeld is OutuKompu in de Kanaalzone dat het goederenvervoer over water regelt." Mondiaal probleem "En dan natuurlijk de uitstoot van C02: dat is geen Zeeuws, maar een mondiaal probleem. Hier zitten grote spelers. Dat zet druk op ZMF en overheid. In mijn optiek mag je bedrijven niet beperken alleen op basis van het feit dat ze in Ecologie en economie op de Kaloot. Foto: Jaap Wolterbeek. Zeeland zitten. Je praat met wereldspelers en je zou dus rekening moeten houden met de concurrentie voor die bedrijven van elders in de wereld. Aan de andere kant mag je wel vragen aan die bedrijven om actief te zijn en zelfs voorop te lopen in het zoeken naar andere productiepro cessen die uiteindelijk moeten zorgen voor een aanzienlijke daling van de C02 uitstoot, ook als de productie toeneemt. De ZMF kan een rol spelen als (mede)aanjager van die ontwikkelingen." "Ten slotte vind ik de beeldvor ming rond de ZMF een aandachts punt. Milieubeleid moet gedragen worden. Mensen hebben wel degelijk oog voor natuur en milieu, maar als consument kiest men vaak voor het goedkoopste. Ik hoor zelf bij de grijze golf, maar vind het inspirerend dat bij de milieufederatie zoveel jonge mensen werken. Daar moeten we meer mee doen" Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 1 5 WANTIJ April '07

Wantij | 2007 | | pagina 15