"Alleen ontpolderen kan voor herstel natuurwaarde Westerschelde zorgen. - Plan Tureluur, De Prunje op Schouwen. Foto: Jaap Wo Iterbeek. Thijs Kramer. Plan Tureluur Toch was Thijs Kramer ook een realist. Hoewel zijn one-liners "draagvlak is de vijand van je ambitieniveau" en "met draagvlak bouw je geen Eiffeltoren" interviewer Kees Slager met stomheid sla gen, is hij steeds op zoek naar medestan ders. Bij de vissers, de boeren, de recre atieondernemers. Dan verschijnt Plan Tureluur, waarvan Thijs Kramer een van de geestelijke vaders is. Zonder ambitie was het plan nooit geboren, maar zonder draagvlak nooit tot stand gekomen. De Tureluur nieuwsbrieven bij Wantij schrijft hij eigenhandig vol. Daarbij let hij ook op het beeld: "Soms overtuig je meer met een plaatje dan met een praatje." als gedeputeerde een boekje bijhield en elke dag noteerde wat er die dag voor natuur en milieu in Zeeland bereikt was. Ik ben benieuwd wie dat boekje nu in zijn bezit heeft en vooral wat er in staat. Artikelen Er staat vast iets over de Westerschelde in. Want die ging hem als Zeeuws- Vlaming aan het hart. "Alleen ontpolde ren kan voor herstel natuurwaarde Westerschelde zorgen," zegt hij in Wantij maart '96. De slotalinea formuleert hij als volgt: "Ontpolderen betekent niet dat de strijd met de zee verloren is. Integendeel, het kan eerder beschouwd worden als de ultieme overwinning op de zee: het is soms mooier te geven, dan alleen maar te nemen." Hij kijkt vooruit, de eigenschap van een visionair. Hij ergert zich als het korte termijn belang weei eens wint. In Wantij oktober '96 hekelt hij het ont- werpstreekplan dat "domweg voorbij gaat aan de kwalijke gevolgen van de verdie ping van de Westerschelde voor de natuur." Hij eist een lange termijnvisie. In mei 1997 verschijnt een specia le uitgave van Wantij ter gelegen heid van 25 jaar Zeeuwse milieu beweging. De titel luidt: Van actie...naar overleg. Als eerste voorbeeld wordt genoemd: Van Actie Oosterschelde open....naar Plan Tureluur. Triest dat Thijs Kramer de afronding niet mag meemaken Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 10 WANTIJ Juli'07 Stichting Duinbehoud Zeeland Dhr./mevr. A. Meijers, De Meylaan 12, 4333 LP Middelburg www.duinbehoud.nl Doel: Het bewaken en behartigen van de belangen van natuur en landschap van de duinen.

Wantij | 2007 | | pagina 10