Eerste Zeeuwse stap in de richting van duurzaam bouwen Klimaatneutrale straten in Heinkenszand en Grijpskerke Wantij nr. 83 t/m 98, 2003-2006 Janneke Donkers De term duurzaam komt in vrijwel elke Wantij van de laatste jaren voor. Vaak als doel om naar te streven, als concreet project, met duurzaamheid" heet in december 2005- Tot twee keer toe tekenen overhe- •M- den en bouwpartijen op initiatief van de ZMF een overeenkomst waarin ze beloven energiezuinig te bouwen en met duurzame materialen te gaan werken. Het blijft bij lippendienst. Na jaren van praten, stimuleren, motive ren en samenwerken met andere partijen (provincie, gemeenten, woningcorpora ties, architecten, aannemers en project ontwikkelaars) legt de ZMF in 2003 het bijltje er bij neer. Draagvlak Achter de schermen ging de ZMF gewoon door met draagvlak zoeken voor het con cept duurzaam bouwen. De jaren vorder den, maar de Zeeuwse partijen zagen er nog steeds geen heil in. Dat veranderde vorig jaar. Verschillende partijen gingen in gesprek over nieuwe samenwerking op het gebied van duurzaamheid. Nu, in 2007, is de ZMF de trotse initiatiefnemer van twee C02- neutrale straten in de pro vincie Zeeland. Het concept voor de C02- neutrale straat is tot stand gekomen door Eerste convenanten niet nageleefd Foto: Jaap Wolterbeek een intensieve samenwerking met ver schillende partijen als Delta, Energie ad viesbureau Ecofys, Architecten Alliantie, Installatie Adviesbureau Dubourgraaf, de gemeente Borsele en de gemeente Veere. De twee klimaatneutrale straten worden gerealiseerd in Heinkenszand (gemeente Borsele) en Grijpskerke (gemeente Veere). Het streven is om in 2009 de eerste straat gereed te hebben. Nul De C02-neutrale straat bestaat uit kli maatneutrale woningen in de woonfase. In de woonfase betekent vanaf het moment van oplevering aan de bewoners. De bewoners worden de klimaatneutrale gebruikers, gebaseerd op het 'passief- huis' concept. De term 'passief-huis' staat voor de bouw van woningen met een goed binnenklimaat, zowel in de winter als zomer, zonder traditioneel verwar- mings- of koelsysteem. Dit betekent een zeer goede thermische isolatie en een zeer goede lucht-/ kierdichting van de con structie. Een goed binnenklimaat is ver zekerd door gebalanceerde ventilatie met een hoge mate van warmteterugwinning. Stichting Heemkundige kring Sas van Gent Dhr./mevr. J. van Hecke, Poeldijk 27, 4551 GV Sas van Gent www.heemkundigekringsasvangent.nl Doel: Het cultureel erfgoed van Sas van Gent bewaken, bewaren en onder de aandacht brengen, d.m.v. een jaarlijkse kroniek, lezingen en presentaties. 15 WANTIJ Juli'07

Wantij | 2007 | | pagina 15