Zo is het mogelijk om de uitstoot van het schadelijke broeikasgas C02 tot nul te reduceren. Bouwfase In de bouwfase kan deze C02-reductie helaas niet worden gewaarborgd. Dit is een van de redenen waarom dit concept nog geen duurzaam bouwen is. Het is wel een goede stap in de richting. Voorlopig is in de bouwfase gekozen om de vrijgekomen CO, te compenseren. Deze compensatie gebeurt in de vorm van bomenaanplant. De ZMF is in gesprek met Het Zeeuwse Landschap om de mogelijkheden voor deze aanplant te bekijken. Wereld te winnen Conny Buijs is als beleidsmedewerker bij de ZMF verantwoordelijk voor gemeente lijk milieubeleid, leefomgeving bebouwd gebied en mobiliteit. Zij benadrukt dat dit C02-neutrale concept een kiem is die nog alle mogelijkheid heeft verder te groeien. "Er valt nog een hele wereld te winnen", aldus Conny, "want hoe goed en vernieu wend het C02-neutrale concept ook is, binnen dit concept wordt duurzaamheid niet integraal opgepakt. Duurzaamheid bijvoorbeeld in het gebruik van materia len, zoals hout met FSC keurmerk waar door we de regenwouden behouden." Folder Dubourgraaf Wat je zelf kunt doen... Het échte duurzaam bouwen in Zeeland laat nog wel even op zich wachten. Ook het gedrag van de consument is van belang. Zij hebben de klimaattroef in handen. Groen Milieu Communicatie loopt op de muziek vooruit en heeft een brochure samengesteld over het klimaat probleem. In deze brochure staat de con sument centraal. Klimaatverandering komt voort uit het resultaat van relatief kleine keuzes die ieder van ons dagelijks en vaak onbewust maakt. Er zijn vele dingen die je kan doen om een bijdrage te leveren en dit hoeft niets extra's te kos ten. Wie het een beetje slim aanpakt, kan zelfs in de portemonnee besparen. Goede isolatie, vervangen van gloeilampen door spaarlampen, groene stroom of simpel weg pas wassen als de trommel vol is, zijn voorbeelden van het bewuster omgaan met energie. Om de gehele bro chure 'Wat je zelf kunt doen tegen kli maatverandering' te lezen, kunt u kijken op www.zmf.nl (tabblad publicaties). HIER-campagne Ook zijn er steeds meer bedrijven die zich aansluiten bij de HIER-campagne. HIER is een initiatief van meer dan 40 maat schappelijke organisaties in Nederland die zich zorgen maken over de ernstige gevol gen van klimaatverandering en acties en activiteiten organiseren. Een van die acties is georgani seerd door de provinciale milieu federaties. Zij ondersteunen bedrijven bij de ontwikkeling van klimaatneutrale producten en diensten. Voor meer info: www.hierisklimaatneutraal.nl Janneke Donkers is medewerker communicatie bij de ZMF. Vereniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland - afdeling Schouwen-Duiveland Dhr./mevr. J. Rens, D'Heule 3, 4306 EA Nieuwerkerk www.vbbn.nl (landelijk) Doel: Het bevorderen van de bijenteelt op Schouwen-Duiveland. 16 WANTIJ Juli '07

Wantij | 2007 | | pagina 16