De Kanaalzone als splijtzwam Het gaat niet alleen om economie maar ook om welzijn. De macht en onmacht van de ZMF Wantij nr. 21 t/m 42, 1988-1992 Peter Maas om deze knelpunten weg te nemen. Er kwam een Plan van Aanpak en daar was door alle partijen hard aan gewerkt, ook door de milieufederatie. Toch schrijft ZMF-directeur (toen nog coördinator geheten) Tjeu van Mierlo in oktober 1992 in Wantij dat het bereikte resultaat té Natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut Bestuur en werkgroepen. Postbus 319, 4530 AH Terneuzen www.steltkluut.nl Doel: Natuurbescherming, in de ruimste zin des woords, in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De Steltkluut doet aan natuurstudie, terreinbe heer en voert actie tegen aantasting van natuur en landschap. Je zou er bijna weemoedig van worden wanneer je de Wantij van de periode 1988-1992 doorsnuffelt. Veel grote en belangrijke thema 's en veel mensen voor of achter de schermen die zich van hun beste kant lieten zien. Veel namen die we nu nog steeds in het Zeeuwse tegenkomen. Marten Wiersma, sinds kort /m/m/m gedeputeerde, schrijft over m Wkerk en milieu. Wijlen Thijs M Mz Kramer ziet vooralsnog geen toekomst in het nieuwe Natuurbeleids plan, maar neemt even later toch voor het eerst Plan Tureluur in de mond. Er wordt een frappante toename van vogels geteld na de ontpoldering van de Selenapolder bij Saeftinghe. Er zijn oeverloze discussies over een vaste verbinding over en onder de Westerschelde. Wouter van Zandbrink, inmiddels alweer af als gedeputeerde, schrijft over het perspectief van de Zeeuwse landbouw. Jan de Vries, toenma lig coördinator, schrijft over de oplos baarheid van de waterbodemvervuiling om zich even later filosofisch uit te laten over de ZMF in beweging. De Schelde was nog lang niet proper en pastoor Omèr Guillet uit Breskens staat aan de wieg van de actie 'Redt de Schelde'. Een wandeling helemaal tot aan de bron in Noord-Frankrijk - Sauver L' Escaut!'. Windenergie komt in een stroomversnel ling met aandoenlijk kleine molentjes. Willem de Weert duikt bij het laatste nummer van 1991 op als eindredacteur van Wantij. ROM Een thema dat in deze jaargangen her haaldelijk terugkomt, is het ROM-project Kanaalzone. ROM staat voor Ruimtelijke Ordening en Milieu. Het project was opgezet door de Provincie Zeeland en er werd samengewerkt met gemeenten, de industrie én de ZMF. De Kanaalzone tus sen Terneuzen en Sas van Gent was een regio waarin wonen, werken en milieu wat al te veel in eikaars vaarwater zaten. De bedoeling van het ROM-project was Wonen, werken en milieu zitten in eikaars vaarwat Foto:Jaap Wolterbeek. 6 WANTIJ Juli '07

Wantij | 2007 | | pagina 6