Redenen Het ROM-project was vooral een milieu technisch verhaal. Er werd gesproken over risicocontouren van 10-6 en thema's als stank, stof en gevaar. Er was een aan tal redenen waarom de ZMF uiteindelijk niet ondertekende. Van Mierlo: "Voor ons was bijvoorbeeld integrale milieuzonering essentieel. Stank, stof en gevaar moet je stapelen tot één. Het hele Plan van Aanpak was geen integraal plan, niet duurzaam, niet sociaal, te weinig ecolo gie. De bedrijven waren niet open over hun milieu-inspanning. De knelpunten wonen en werk werden eenvoudig weg genomen door Boerengat, Koegorspolder en Axelse Sassing te slopen. Het bedrijfs leven bleek niet bereid om te investeren in de omgeving. Voor ons was dat van zelfsprekend. Het gaat niet alleen om eco nomie maar ook om welzijn. Een persoon als Roelof Rules, topman bij DOW, gaf ons daarin gelijk, maar wilde het hele proces toch ook niet deze kant uitsturen. Uiteindelijk werd er vooral effectgericht geopereerd en dus niet brongericht." Nieuw project Ondertussen is er een nieuw ROM-project voor de Kanaalzone in voorbereiding. Het wordt deze keer aangestuurd door de gemeente Terneuzen. Er is nu al is ervoor gekozen om de economische ontwikkelin gen leidend te laten zijn voor het project. Opnieuw zit de ZMF op het vinkentouw. Waar is de ecologische visie? Waarom wordt geen rekening gehouden met de sociale dimensie? Laat men opnieuw de kans glippen om te komen tot een inte grale aanpak? Een extern adviesbureau heeft inmiddels een krachtenveldanalyse gemaakt. De ZMF wordt daarin gezien als een lastpak voor dit project: 'Formeel van weinig invloed, maar in de praktijk een zeer invloedrijke lobbyclub.' Tjeu van Mierlo fronst zijn wenkbrauwen, maar kan wel leven met deze karakterisering Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Moeilijke stap? fTjeu van Mierlo was toen de kersverse ^coördinator van de ZMF. Was het voor hem niet een moeilijke stap om als 'groentje' tussen al die grote meneren zo nadrukkelijk stelling te nemen? Van Mierlo: "Eerlijk gezegd viel dat mee. Ik Iwas nieuw hier, een buitenstaander, en werd niet eens als Zeeuw gezien. Maar voor de toenmalige voorzitter van de ZMF, Sabine Verburg, was het veel lasti ger. Ze had heel haar ziel en zaligheid in het convenant gelegd en had grote moeite met deze stap. Ze trad af. We hebben er wel van geleerd. De communicatie tussen de medewerkers en de mensen in de werkgroep Kanaalzone enerzijds en het bestuur van de ZMF anderzijds was te afstandelijk. Het bereikte resultaat werd mede daardoor niet gezien als een pro duct van de ZMF. Het is ons later nog vaak voor de voeten gegooid, met name door mensen van de Provincie. We zou den een onbetrouwbare partij zijn. Opvallend was trouwens dat de vertegen woordigers van de industrie dat helemaal niet zo zagen." gering was om te ondertekenen. De ZMF idistantieerde zich van het behaalde resul taat met koppen in de krant als gevolg. Natuurbeschermingsvereninging West Zeeuws-Vlaanderen 't Duumpje Dhr. Han Risseeuw, Philipsweg 9a, 4501 PH Oostburg www.duumpje.nl Doel: Het behartigen van natuurbeschermingsbelangen in West Zeeuws-Vlaanderen. 7 WANTIJ Juli '07

Wantij | 2007 | | pagina 7