Wantij vooral uit nostalgie' 2SX3Z Jan Willem Jongepier (Veseli nad Moravou, Tsjechië): Waarom woon je in M V Tsjechië? JÊ 1 "De belangrijkste reden was MZ%/ (Jat mjjn Tsjechische vrouw destijds net in de natuurbescherming werkzaam was, waarin ze wilde door gaan. In Nederland waren toen meer dan duizend biologen werkloos. Ook wilde ik na bijna 15 jaar op dezelfde school wel eens wat anders. De Witte Karpaten met prachtige natuur en levende folkore trok me wel. Ik woon in het stadje Vesell nad Moravou aan de rivier de Morava, bij de Witte Karpaten, een beschermd land schap en UNESCO Biosfeerreservaat in het zuidoosten van Tsjechië op de grens met Slowakije." Waarom ben je nog steeds ZMF-lid? "Behalve planten ging me vanaf mijn stu dentenjaren ook het milieu in het alge meen aan het hart. Via de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, waar ik vooral actief was voor het tijdschrift, schoof ik door naar Wantij en later naar het ZMF- bestuur, waarvan ik nog een paar jaar voorzitter ben geweest. De belangrijkste reden is dus nostalgie. Ik lees Wantij ook om op de hoogte te blijven van wat er op milieugebied in Nederland gebeurt. Hier in Tsjechië lopen we wat achter en kun nen we ons laten inspireren door ontwik kelingen bij jullie. De ZMF volg ik verder niet op de voet, maar wel bijvoorbeeld de discussie over de positie van de ZMF tus sen milieu-actiegroep en onderhande laar." Doe je in Tsjechie ook nog iets met natuur en milieu? "De Witte Karpaten hebben bijna net zo veel plantensoorten als heel Nederland Het is een lust door de uitgebreide orchi- deeënweiden te lopen en ook andere planten te ontdekken. Ik heb net een ver spreidingsatlas en een "checklist" van alle soorten uitgebracht. Verder ben ik lid van een natuurbeschermingsvereniging die niet alleen zorgdraagt voor het maai en van de weilanden, maar ook teloorge gane graslanden en de verscheidenheid aan fruitbomen probeert te behouden. Van 1997 tot 2001 ben ik direkteur geweest van een natuur- en milieu-educa- tiecentruin. Nu probeer ik op school milieumaatregelen door de voeren en daarvoor de internationale titel "Eco- school" te verwerven." Kom je nog wel eens in Zeeland? "Eens per jaar bezoek ik Zeeland. In het algemeen is het in Zeeland een stuk gemoedelijker dan in dit verburocratiseer- Jan Willem Jongepier inventariseert planten in de Witte Karpaten. de land met corruptie op elk niveau. Het openbaar vervoer is in Zeeland beter gere geld. Wel word ik als buspassagier of meerijder in een auto (ik heb zelf princi pieel geen rijbewijs) gek van alle ver keersdrempels en rotondetjes. Verder vind ik de boulevard in Vlissingen beschadigd door veel te hoge gebouwen en is de kust- recreatie me een doorn in het oog." "Echte natuurliefhebbers kunnen in de zomer de duinen maar beter mijden. Weet Nederland hoe uniek die duinen zijn op Europees en wereldniveau? Ik moet echter zeggen dat ik nog geen kennis heb genomen van de verschillende natuurbouwprojec- ten, die een en ander proberen te compenseren" Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. - ;-p V v '-#V' - J- 'Jan Willem Jongepier woont sinds 1989 in Tsjechië. Hij is daar leraar Engels op een middelbare school. Daarvoor woonde hij in Oost-Souburg en was leraar wiskunde en op de Hogeschool Zeeland. Natuurvereniging Tholen Dhr. Sjak de Koek, Merijntje Gijzenstraat 21, 4681 BN Nieuw-Vossemeei Doel: Werken aan natuur- en milieubehoud, d.m.v. educatie, terrein- onderhoud en reageren op planologische ontwikkelingen. 8 WANTIJ Juli '07

Wantij | 2007 | | pagina 8