Van activist tot echte polderaar Maurice Vereecken (Zandstraat): Lid van de ZMF lid was van de ZMF. Achter het 'ja natuurlijk' stond een heel dik uitroepteken. Eerst even naar de moestuin om een foto te maken. Is de moestuin biologisch? Alweer zo'n Afvalgips Toen de Poelpolder dreigde te worden vol gestort met afvalgips trok de Welzij sraad alle registers open. Gips komt als afval 11 WANTIJ Juli '07 Het was geheel overbodig hem te vragen of hij nog altijd overbodige vraag. Gezondheid IjJ Bij Maurice werd milieu een vanzelfsprekend aandachtspunt J vanuit de zorg om gezondheid. 'Ik hoorde professor Verpoorte uit Gent /ertellen over gezondheid en roken. Het 1 ging over de luchtkwaliteit in huis. De Idag erna ben ik meteen gestopt; zo onder 1de indruk was ik van zijn verhaal."Van tuis uit zijn de Vereeckens altijd al actief 1 geweest in hun directe omgeving. I üentraal staan daarbij altijd de mensen I zelf. Zijn vader was begaan met groen en I aatuur. Zijn moeder was vele jaren lang mgekend actief op tal van maatschappe- I iijke fronten. Samen hebben ze de 1 Welzijnsraad Sas van Gent opgericht. "We stonden tussen de burgers en de overheid in en schuwden geen enkel onderwerp. Het bietenvervoer door de stad met het gevaar op ongelukken. De integratie van Turken door les te geven in het fietsen. Het was altijd een heel gemêleerd gezel schap en daardoor een haast onuitputte- I iijke bron van ideeën. Het gonsde werke lijk in Sas van Gent toen het verhaal de I rondte deed dat de rioolpijp vanuit België I zou worden dichtgestopt om zo Canisvliet te beschermen tegen het verontreinigde water. We lieten een Groenplan voor Sas ran Gent maken en er kwam een uitge breide brochure over duurzaam bouwen. De werkgroep Huishouden en Milieu ont- tond." Peter Maas is lid van de Wantijredactie. vrij bij de productie van zwavelzuur en dat wilde Zuidchemie in de Poelpolder storten. Vóór die tijd werd dat nota bene gewoon in de Westerschelde gedumpt! Er werden alternatieven aangedragen voor het gebruik van het gips en er werd onderzoek gedaan naar de natuurwaar den van de Poelpolder. De polder bleef uiteindelijk gespaard. Industrieel ecosysteem In 2001 kreeg Maurice de Milieuprijs, uit geroepen door de toenmalige Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen. Het was de tijd waarin hij actief was in de Kanaalzonewerkgroep van de ZMF. Momenteel werkt hij als hoofd Arbo bij Jara in Sluiskil. Hij neemt de term 'industrieel ecosysteem' in de mond als ideaal waarnaar gestreefd moet worden. "Het gaat dan om een geïntegreerde bedrijfsvoering en ketenbeheer. Dat de bedrijven dit vooral doen uit oogpunt van efficiëntie is niet erg. Glastuinbouw heeft die mogelijkheid en ook het hele idee achter het Biopark van Zeeland Seaports kun je daaronder scharen. Steeds meer wordt gewerkt volgens de V.G.W.M.-syste matiek: Veiligheid, Gezondheid, Welzijn en Milieu." Maurice Vereecken is een rasechte optimist. "Ik ben van een activist een echte polderaar geworden." Maar het vrijwilligerswerk boeit hem nog steeds het meest. "Vrijwilligerswerk is mensen ont moeten. Iemand die dat nooit gedaan heeft, weet niet wat dat is, hoe rijk je ervan wordt" Maurice Vereecken Foto: Peter Maas Vereniging Natuurmonumenten Directie, Postbus 9955, 1243 's Gravenland www.natuurmonumenten.nl Doel: Het veilig stellen van natuur, landschap en cultuurhistorie door het aankopen, beheren en beschermen van gebieden.

Wantij | 2007 | | pagina 11