Zwaakse Weel opnieuw mooi. Herengracht weer schoon, autobanden netjes opgeruimd Jan Moekotte Wantij schreef vaak over misstanden. Al die narigheid over het roept de vraag op: Hoe staat het er nu voor 0 In maart 1998 schrijft Thijs Kramer over duistere zaken rond het Zwake. De Zwaakse Weel was tot in het midden van de 15e eeuw bevaarbaar zeewater. Na verzanding in de late middeleeuwen werd de zeearm afge damd. Hele stukken worden ingepolderd. Daardoor bleef er slechts een kreekrestant over. Natuurmonumenten gaf samen met de Provincie Zeeland in de jaren '90 van de vorige eeuw miljoenen uit om van de toen sterk vervuilde kreek weer een schoon en toegankelijk natuurgebied te maken. Dat leek weggegooid geld omdat een enkele boer in dat gebied keer op keer milieuwetten aan zijn laars lapte, met als gevolg onder meer massale vissterfte: "Over een lengte van enkele kilometers dreven ze, forse brasems, jonge snoekjes op hun zij, blinkend in de zon." "Hoe lang," vroeg Kramer zich af, "kan Van I. nog zijn gang gaan?" Negen jaar later Wel, het heeft nog een paar jaar geduurd voordat Van I. na een hoop juridisch gekibbel het veld ruimde. In 2005 werden op last van de rechter de laatste stallen en loodsen afgebroken en kon Natuur monumenten verder met het natuurher- stel. De kreek is uitgebaggerd en fors ver breed. Waar in 2005 nog bieten en aard appels stonden, zijn nu natuurvriendelij ke oevers met brede rietkragen waarin de blauwborst voorkomt en de bruine kie kendief weer broedt. Ook werd begin 2006 voor het eerst weer een roerdomp gezien. Het Zeeuwse melkschaap is er terug en ook de Zeeuwse witrik, een koe die het dreigde af te leggen tegen veredel de melkgevers. Arjen Boon van Natuur monumenten heeft plezier in zijn werk. Dat plezier is aanstekelijk. Dat vond ook de aannemer die begin 2006 in opdracht van Natuurmonumenten de graafwerk zaamheden aan de kreek uitvoerde: "Meestal ben je blij als een karwei klaar is. Bij de Zwaakse Weel vonden we jam mer dat het af was." Zorgboerderij De opstallen van Van I. zijn inmiddels afgebroken. De oude boerderij met aan grenzende schuur (op de foto met inge zakt dak) wordt omgebouwd tot een zorgboerderij en zoveel mogelijk in oor spronkelijke staat hersteld. Natuurmonumenten doet zijn best om het gebied zo toegankelijk mogelijk te maken. Er werd een steiger aangelegd voor vissers, waar ook de jeugd dankbaar gebruik van maakt, er ligt een rolstoel toegankelijk wandelpad langs de kreek, picknicktafels en een fietsroute maken het geheel aantrekkelijk. Belangstellenden werden in 2006 met vier vrolijke nieuwsbrieven op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen. Ook de ijsvogel zag dat het goed was. In de kan tine van de werkschuur van Natuur monumenten heeft het personeel zicht op de waterkant. Medewerker Andre Hannewijk stak een tak in de waterkant in de hoop daarmee zowel de ijsvogel als hem zelf een zitplaats op de eerste rang te verschaffen. Geloof het of niet, maar twee minuten later werd hij op zijn wenken bediend. Herengracht In juni'98 meldt Wantij dat paling uit de Herengracht in Middelburg chemisch afval is. En dat terwijl de zwaar vervuilde Herengracht toch ook een geliefd visplek- je is. Een provinciaal ambtenaar laat weten dat hij vis uit de Herengracht niet Stichting Het Zeeuwse Landschap Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand www.hetzeeuwselandschap.nl Doel: Het bevorderen van behoud van natuur- en landschapsschoon in Zeeland. Hiertoe koopt Het Zeeuwse Landschap (natuurterreinen aan en beheert ze. 12 WANTIJ Juli'07

Wantij | 2007 | | pagina 12