"De duinen zijn van ons" De oude boerderij bij de Zwaakse Weel wordt omgebouwd tot zorgboerderij. Foto: Jaap Wolterbeek Energie uit gekke koeien In december 2001 meldt Wantij dat Delta wel erg vreemde groene stroom levert. De helft komt van windenergie, de andere helft wordt opgewekt door het verstoken van biomassa. Die biomassa blijkt, omdat slachtafval van gekke koeien niet meer in diervoer verwerkt mag worden, ook te bestaan uit de kadavers van gekke koeien. In juli 2002 zit Terneuzen al jaren met miljoenen autobanden in de maag. Die verteren niet. De brandweercommandant is als de dood dat een malloot die banden ooit aansteekt. Daarom beveiligt de gemeente die illegale stortplaats. Ook de portier van Broomchemie wordt daarbij ingeschakeld. Wantij kan echter onge stoord een kijkje nemen. Het hek staat wagenwijd open. In de loop van 2003 zijn de banden op kosten van de belastingbe taler versnipperd en afgevoerd. De vervui ler maakte een miljoenenwinst. Verboden toegang In december 2002 schuiven vier colum nisten van Wantij aan tafel. Ze zorgen voor vuurwerk. Ook al omdat een vrouw- lijke lezer zich stoorde aan alleen maar mannen op de omslag. Ze wordt op haar wenken bediend door een serie over acti- vistes. De vier Zeeuwse columnisten kon den als kind ongestoord struinen op plek ken waar de overheid nu bordjes 'Verboden Toegang' plaatst. Kees Slager: "Een vergunning aan vragen om lamsoren te snijden? Nee, ik zou met plezier een pro ces verbaal krijgen." Cees Maas dobbert door de Delta: "Tentje opzetten, goed verborgen, en dan 's ochtends met de kano door de geulen peddelen. Hij erkent met een knipoog naar Slauerhof "enkel het azuur als gezag." Dat geldt ook voor Jan Zwemer die geen toegangskaartje koopt voor Oranjezon: "De duinen zijn van ons" Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Jan Zwemer en dat was fout, schrijft toenmalig coordinator John Springer. In '98 kwam het lidmaatschap ter sprake, maar ont stond er een controverse over de schaal grootte van windmolenparken. De ZMF wilde alleen projecten van 10 molens of meer ondersteunen. Dat viel bij Zeeuwind verkeerd. Zeeuwind vond dat ook klein schalige projecten mogelijk moesten blij ven. Toen de ZMF het standpunt ten aan zien van kleinschalige locaties herzag, was de weg vrij voor Zeeuwind om zich (met 1150) leden bij de ZMF aan te slui ten. Wantij columnisten (Kuipers, Maas, Zwemer en Slager) laten zich toegang tot de natuur niet ontzeggen. Foto: Jaap Wolterbeek. voor consumptie geschikt acht. Dijkgraaf Gosselaar krijgt van Wantij een paling uit de Herengracht met de vraag of dat dier tje eetbaar is. Hij weigert dat te laten onderzoeken. In de loop van 2005 werd de Herengracht uitgebaggerd. Windmolens In dec. '99 sluit de vereniging "Zeeuwind", opgericht in 1987, zich dan eindelijk aan bij de ZMF. "De eerste tien jaar werd daar gewoon niet aan gedacht Terra Maris (voorheen Zeeuws Biologisch Museum) Duinvlietweg 6, 4356 ND Oostkapelle www.zbm-westhove.nl Doel: Het bijeenbrengen, beheren en presenteren van een natuurhis torische collectie, met name van Zeeland, en het stimuleren van natuur- en milieubesef. 13 WANTIJ Juli'07

Wantij | 2007 | | pagina 13