"Deze mevrouw heeft voor Zeeland hele maal niets betekend. Ze heeft er amper gewoond, alleen laatdunkend gedaan over de Zeeuwen. Haar enige verdienste is dat ze de Zeeuwse bekrompenheid aan de kaak heeft gesteld." 7. Op elke binnendijk horen bomen te staan. "In mijn jeugd stonden ze overal. De schuivende bomenrijen zijn prachtig. Boeren hebben een hekel aan bomen omdat ze schaduw geven. Als ze niet langs de akkers mogen staan, dan maar op de dijk. Niet op de zeedijk natuurlijk." 8. De Westerscheldetunnel is zowel leterlijk als figuurlijk een dieptepunt. "Dit is een puur romantische stelling.De veerboot betekende: even uit de auto. Ik heb kennissen die uit Frankrijk speciaal over Zeeuws-Vlaanderen terugreden om met de pont het vakantiegevoel te verlen gen. Ik mis het uitwaaien, over de reling hangen, op ideeën komen, de kinderen op een avontuurtje trakteren. Het is jam mer dat je nu door zo'n donker gat naar de overkant moet. De tunnel is er voor het bedrijfsleven gekomen, maar Zeeland is er minder Zeeland door geworden." 9- Goeree-Overflakkee hoort bij Zeeland. "Helemaal qua landschap, mentaliteit, dialect. In mijn boeken over de vissers, de landarbeiders en de ramp heb ik Goeree- Overflakkee er altijd bij betrokken. Bij het plan voor de vorming van een provin cie Rijnmond is het ter sprake geweest om Goeree-Overflakkee bij Zeeland te voegen. Maar daar is het bij gebleven." 10. Lukt 't vandaehe niet, dan lukt 't merrege. "Dat is de verbastering van luctor et emergo. De mentaliteit van niet opgeven, doordouwen, hoort bij dit land. Het zal en moet gebeuren. Dat hoort ook bij mijn meningen. Misschien is er voor mijn inzichten later meer begrip." Satire Slager wijdt in zijn boek ook een paar zinnen aan Wantij. Hij noemt dit blad braaf en voorspelbaar. "Ik vergelijk het met 'De Gouden Delta' waar ik zelf aan meewerkte. Een provoachtig blad, caba retesk, dat Zeeuwse bestuurders en bobo's flink tegen de schenen schopte. We hadden niks te verliezen. Wantij wel, het blad is verbonden met de Zeeuwse Milieufederatie. De ZMF wordt gesubsi dieerd en zit in allerlei overlegorganen. Met iemand de kachel aanmaken kan niet meer. Maar mag er alsjeblieft wat satire in." In het jaarboek Zeeland, dat deze maand verschenen is, publiceert Slager een essay over de Zeeuwse Milieufederatie. "Een van de ver anderingen die ik zie, is dat de ZMF minder aandacht voor men sen heeft en meer voor vogels." Voor reactie ZMF op het essay van Slager: zie berichten blz. 18. Jan Moekottte is redactielid. Willem de Weert is eindre dacteur van Wantij. 10 WANTIJ Oktober '07 Wolterbeek t z-,'m woonhuis. Kees Slager vo Foto: JaaP

Wantij | 2007 | | pagina 10