Schumen in Hoofdplaat Humming fflï. Peter Maas Hoofdplaat Foto: Peter Maas. De dorpsraad van Hoofdplaat stuurde een inzending in voor de prijsvraag van Landschapsbeheer Nederland: 'Creëer je eigen ommetjeDit ommetje is volgend voorjaar voor een belangrijk deel gerealiseerd. De voorloper neemt er nu al een kijkje. Automatisch loop ik het ommetje 4 tegen de klok in. Dat heb ik ook I altijd als ik over de bloemdijken struin. Waarom is me een raadsel. Waarom kunnen schaatsers alleen maar linkse bochtjes maken? Het zal wel iets met hersenhelften te maken hebben. Absolute stilte Nog even genieten van de zwaluwen die overvliegen. Het is een groepje van wel vijftig huiszwaluwen. De natte bietenbla deren reiken tot aan mijn knieën. Vóór me schijnt de zon, maar achter me neemt het grijs van de wolken indrukwekkende vormen aan. De wind wakkert aan. Als ik m'n papier maar droog houd, denk ik, want de rest kan er allemaal wel tegen, en ik loop verder langs de watergang. Het polderpeil is laag. De drooggevallen modderige bodem vormt een ideaal plek je voor steltlopers. Er zitten enkele zwarte ruiters, groenpootruiters, watersnippen en oeverlopers. Af en toe moet je hier stil staan om de absolute stilte tot je te laten doordringen. Luisteren naar het water dat uit een drainagepijp druppelt. Het veld met aardappelen is gerooid. De herfst komt er onverbiddelijk aan. Een eindje verderop loop je door het dorpsbos. Struiken hangen vol met bessen: Gelderse roos, rode kornoelje, hondsroos, vlier, sleedoorn en liguster. Onder de struiken bloeit een wespenorchis. Ik heb nu het polderlandschap gezien en de beschutting van een klein bos ervaren. Scheldedijk Maar het ommetje rond Hoofdplaat speelt zijn sterkste troef pas uit wanneer je de hoge Scheldedijk opklimt. Voor je ligt de Westerschelde en die verveelt nooit. Bij helder weer zie je links de woontorens van Breskens en helemaal rechts die van Terneuzen. Ook zie je aan de overkant de torens van Vlissingen, de fabriekspijpen van het Sloe en de koepel van de kern centrale. In het oosten wolkt Dow. Door heel Zuid-Beveland kun je de hoogspan ningsmasten volgen. Toch trekt vooral de natuur je aandacht. Boven het smalle schor baltst een graszanger. Met wat geluk zwemt er een zeehond voorbij. Ieder klein stipje op de slikken in de verte is een steltloper. Die bouwt hier en nu zijn vetreserves op voor de grote reis naar Mauritanië. Dit zijn de plekjes waardoor een ommetje langer duurt dan gepland. Hier wil je blijven plakken. Er staan aangenaam veel bankjes bovenop de dijk. Vanaf deze hoogte kun je trouwens heerlijk 'schumen' in achtertuintjes. Hoofdplaat is nog een echt dorp in de meest positieve zin van het woord. Iedereen creëert hier zijn eigen stekkie. Als mensen elkaar hier op straat tegenkomen, dan maken ze nog een praatje met elkaar. Waarom zou een mens ooit verder weg willen dan Hoofdplaat? Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 16 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 16