V llimaatneutrale woningen Heinkenszand komen in doodgewone straat Willem de Weert In de gemeente Borsele zijn Jan Zandee, wethouder van milieuen Marcel Aanen, beleidsmedewerker energie en duurzaam bouwen, bezig met de ont wikkeling van een straat met klimaatneutrale woningen. Wat is een klimaatneu trale woning? "Een klimaatneutrale woning gaat een stap verder dan een nergiezuinig huis," zegt Marcel lianen."De uitstoot van CO2 (broeikas- tas) moet op nul uitkomen. Er komt bij voorbeeld geen gasaansluiting, maar een warmtepomp. Overtollige warmte in de omer wordt afgevoerd naar de bodem en In de winter weer opgepompt. Dat werkt pet een gesloten systeem waarbij geen rondwater onttrokken wordt. De huizen gebruiken wel elektriciteit. Die wordt voor een deel opgewekt met zonnepane len. We bestuderen nog hoe we de uit stoot van CO2 door het elektriciteitsge bruik kunnen compenseren, bijvoorbeeld door het aanplanten van bomen. Dat zal ook nodig zijn om de CO2 die bij het bouwen van de woningen vrijkomt, te ompenseren. Want bouwen gebeurt op gangbare wijze. De architect, installateur n aannemer letten wel op de materiaal keuze. Bouwen zonder CO2 uit te stoten is niet mogelijk, maar met de aanplant van bomen kunnen we weer een hoop compenseren." Waar komen die bomen? Wethouder Jan Zandee (SGP/ChristenUnie): "Waar de bomen komen weten we nog niet zeker. We weten ook nog niet hoeveel bomen er nodig zijn om de CO2 -uitstoot te com penseren. Er is nog geen woonrijp plan. Een van de mogelijkheden is om deze bomen in het Sloebos te plaatsen. Dat is de groene buffer tussen het industriege bied Sloe en de dorpen 's-Heerenhoek, Borsele en in de toekomst mogelijk Nieuwdorp." Wordt de klimaatneutrale straat een opvallende straat? Zandee: "Dat denk ik niet en dat streven we ook niet na. Ons profileren is niet het dieper liggende doel. De gemeente Borsele initieert. We laten gewoon zien dat een straat met klimaatneutrale hui zen mogelijk is. Geen mondiale aanpak dus, maar op micro-niveau. In Borsele begint de victorie (lacht). We gaan 17 kli maatneutrale woningen bouwen, deels in een rij, deels twee onder één kap. De woningen voldoen normaal aan de eisen van welstand, het beeldkwaliteitsplan en de bouwvergunningen. Er is geen bijzon dere milieuvergunning nodig. Het uiterlij ke aanzicht zal wel anders worden door de zonnepanelen.Wat dat betreft zijn de huizen gunstig op de zon (zuidoost) geo riënteerd." Dus geen ecologisch groenbeheer en LED-verlichting bijvoorbeeld? Zandee: "Nee. Het wordt een doodnorma le straat. Het is al een goed gebruik dat bij nieuwbouw het afvalwater en regen water gescheiden worden en dat de straatverlichting energiezuinig is. LED- verlichting is volgens ons nog te experi menteel. Als we milieuvriendelijke maat regelen nemen, doen we dat voor heel de gemeente. Je kunt trouwens geen wette lijke milieu-eisen stellen in een bestem mingsplan. En dat is jammer, want nu kun je geen goede integrale afweging Marcel Aanen en Jan Zandee van de gemeente Borsele. Foto: Willem de Weert. maken. Het zou mooi zijn als de gemeen te, liever vandaag dan morgen, over de mogelijkheid beschikt om het bestem mingsplan en het milieuplan in elkaar te schuiven. Dan kun je een omgevingsplan maken en wél milieu-eisen stellen." Meerwaarde Aanen vult aan: "De meerwaarde zit in het feit dat de gemeente, de projectont wikkelaar, de architect en de aannemer veel meer op elkaar afstemmen. We investeren in een nieuwe manier van bouwen zonder dat het extra geld kost." "De toekomstige bewoners komen in een technisch hoog staand, comfortabel huis met een fors lagere energierekening" Vraag voor volgende Wantij: Hoeveel bomen zijn er nodig om de CC>2-uitstoot bij de bouw van een klimaat neutrale woning te compenseren? Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 5 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 5