Klimaatneutrale woningen worden meer waard" Walter Koens van Marsaki: Peter Maas Projectontwikkelaar Marsaki in Goes is opgericht door en werkt voor verschillende woningbouw corporaties in Zeeland en West- Brabant. Eén van de nieuwe projectenin Grijpskerke, zal kli maatneutraal zijn. j In Grijpskerke wordt gewerkt aan een klimaatneutrale straat met 7 seniorwoningen voor de verhuur en 12 koopwoningen voor starters. Op iets langere termijn verwacht men daar ook een klimaatneutraal woonzorg complex te bouwen met 35 appartemen ten. Toekomst Walter Koens werkte al in 1991 als pro jectontwikkelaar aan energiezuinige woningen in Breda. Hij zat in een werk groep met idealisten, maar ook realisten die ervan overtuigd waren dat dit type woning economisch gezien de toekomst heeft. Koens: "Het is gebleken dat deze woningen ondertussen meer in waarde zijn gestegen dan vergelijkbare woningen in de omgeving." Stap verder Een klimaatneutrale straat gaat volgens hem nog een stap verder. "De woningen krijgen een dubbele kierdichting, zonne panelen, meer isolatie en veel dikkere muren om de warmte binnen te houden. Verder denken we aan een pelletkachel, die met houtsnippers gestookt wordt, in combinatie met een grote zonneboiler. Als we het niet helemaal rond krijgen moet er gedacht worden aan extra compensatie door elders bijvoorbeeld bomen te plan ten. Maar mijn ideaal is om de klimaat neutrale woning volledig op de locatie zelf te realiseren." Walter Koens van Marsaki. Foto: Willem de W Problemen "We worstelen met wat problemen. De locatie in Grijpskerke lag al vast. Daar konden we niets meer aan veranderen. Maar de stand van de huizen is verre van ideaal. De zon schijnt tegen de zijkant van de woningen. Ook ligt het volume van de woningen al vast. De ruimte die nodig is om de dikkere muren te metse len, gaat er dus aan de binnenkant van af. Dat gaat gauw om 20 tot 30 centime ter. In een slaapkamer van een senioren- woning past dan misschien het bed niet meer." Het is volgens Koens ook een puzzel om het financiële plaatje rond te krijgen. "De bouwkosten zijn voor ons ongeveer 10% hoger. Dat wordt normaal gesproken doorberekend in de huur. Maar de huur der profiteert van de lagere energiereke ning. We streven per saldo naar lagere woonlasten voor de huurder." Waarom nu pas? Het verhaal van de klimaatneutralestraat klinkt mooi. De hogere bouwkosten laten zich binnen 15 jaar terugverdienen en de energiebesparing is maximaal. Waarom dan nu pas aandacht voor deze manier van bouwen? Walter Koens: "Ik denk dat het met de mensen zelf te maken heeft. Bij de initia tiefnemer, ontwikkelaar, uitbater en gemeente moeten toevallig de juiste per sonen zitten die elkaar op het juiste moment vinden. Daarom vind ik het zo belangrijk dat we hier de juiste formule weten te vinden. Dan zal de klimaatneu trale straat zich als een olievlek versprei den. De woningen in Grijpskerke willen we eind volgend jaar bouwen. Ik ga er vanuit dat er twee jaar later heel wat meer initiatieven voor klimaatneutrale woningen op de plank zullen liggen." Walter Koens: "Klimaatneutraal bouwen vergt een extra investering. Dit zorgt voor extra concurrentie ten opzichte van de gangbare woningbouw. "Klimaatneutraal bouwen ver plicht stellen in de Bouwverorde ning (waarin de minimale bou- weisen zijn opgesomd), zou voor elke projectontwikkelaar een grote stimulans zijn" Vraag voor volgende Wantij: Hoeveel hoger wordt de huur precies en hoeveel lager de energierekening? Wat gaat de huurder er per saldo op voor uit? Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 6 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 6