orsele hangt de schone was buiten Dit project Energie Sociaal wordt ondersteund door de ZMF en Delta. Het advies wordt geleverd door lenergieconsulenten, tien in getal. Dat zijn in dit geval mensen met een bijstandsuit- kering, die voor dit project een cursus vol gen bij Delta en op hun uitkering een vrijwilligersvergoeding krijgen. Twee vlie gen in één klap. Sandra Doedel en Nico van Beek zijn consulent. We gaan met hen op stap naar de familie Rijn in Hoedekenskerke. Rijtjeshuis, man, vrouw, 4 kinderen thuis, en een bovengemiddeld elektriciteitsverbruik. Wat kunnen ze besparen? Onnodig Allereerst hun energieverbruik: Welke apparaten hebben ze, hoe lang worden ze gebruikt, staan ze onnodig aan? Alle ant woorden worden in de computer gestopt en daar zal een besparingsadvies uit rol len. Nico en Sandra geven direct een paar tips. In het huishouden van Rijn wordt veel gewassen en alle was gaat in de droogtrommel. Dat kost veel energie:hang de was eens aan de lijn of aan het droog- rek. Sommige wassen gaan op 90° C, maar met de wasmiddelen van tegen woordig kan het best wat minder warm. En al die lampen, televisies en andere apparaten die vooral de kinderen onnodig aan laten staan. Liesbeth Rijn gaat probe ren haar kinderen zover te krijgen dat ze daarop gaan letten. Ook loont het echt om de verwarming lager te zetten als je een paar uur weg bent. Energiebox Over een week komen Sandra en Nico terug met een besparingsadvies en de Energiebox. Wat daarin komt, bepalen ze in overleg met de klant. Die kunnen, ter waarde van een bedrag van 45 euro, kie zen uit spaarlampen, standby killers, iso latiemateriaal, stekkerdozen (waar je bij voorbeeld de computer, printer, scanner op aansluit zodat je die in één keer uit kunt zetten. Ook handig in combinatie met een standby killer), enz. Als ze voor dat laatste kiezen hoeven ze de kinderen niet zo vaak meer tot de orde te roepen. Besparen Er hebben zich 150 huishoudens aange meld voor een energieadvies. Heel uiteen Foto: Gerda Spaander lopende huishoudens, volgens Sandra Doedel. "Een bejaarde vrouw had een stokoude kachel die erg veel energie gebruikte. Die is nu het huis uit. Bij een ander gezin was eigenlijk niets te bezui nigen, die deden al hun best. Maar vaak kunnen mensen ongeveer 100 euro per jaar bezuinigen. Sandra heeft het voor zichzelf ook al uitgerekend: 59 euro. Tevoren was ze niet zo energiebewust, maar nu is bij haar de vonk ook overge sprongen. Energie Sociaal loopt tot 2008. Nieuwe huishoudens kunnen zich tot dan aanmelden. Mogelijk komt er nog een vervolg. Het pro ject wordt dan misschien uitge breid tot bejaardenhuizen en scholen Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander Minder energie gebruiken is goed uoor het milieu, maar ook voor je portemonnee. De gemeente Borsele springt hier op in door haar inwoners met een mini muminkomen of iets daarboven een gratis energieadvies aan te bieden, met daarbij een box met energiebesparende producten. Mt'v :^1 7 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 7