Wantij braaf en voorspelbaar? De lezer spreekt en""'ieu "Zeeland Tijdschrift 0] Lex Kattenwinkel Sinds 1984 kunnen de leden van de Zeeuwse Milieufederatie in Wantij het reilen en zeilen van hun organisatie volgen. Sommige lezers zullen nog de illuste re voorganger van Wantij kennen: De Gouden Delta. Dit blad wist tien jaar lang de bestuurders van Zeeland te provoceren. Wantij slaat een veel mildere toon aan. Wantij is braaf en voorspelbaar", zegt Kees Slager (zie vorige artikel). Terug naar het protest van de jaren zeven- tig? Of kan Wantij er misschien beter helemaal mee stop pen of vervangen worden door een digitale nieuwsbrief? Leen de Broekert, Middelburg: "Ik lees Wantij altijd met veel plezier en zou het blad beslist niet te braaf willen noemen. Er staan goed gedocumenteerde, informatieve verhalen in en goede foto's. Het blad informeert de leden over de standpunten van de ZMF, en ook over de standpunten van de partijen die er anders over denken. Daarmee krijgen de leden argumenten in handen om in hun eigen omgeving uit te kunnen leggen waarom de ZMF ergens voor of tegen is. Daar heb je veel meer aan dan aan kreto logie. Het is ook helemaal niet nodig de lezers te overtuigen, want ze zijn al over tuigd. Wantij is een blad voor eigen parochie. Overleg met overheden of ande re belangengroepen is iets anders - dan moet de milieufederatie haar standpun ten misschien wel eens wat aanzetten om ze extra goed over het voetlicht te krijgen. Voor de eigen leden is die retoriek niet nodig. Ik zit in de muziek. Als ik voor publiek speel leg ik de accenten ook anders dan wanneer ik thuis muziek maak. Piet Meeusen, Vlissingen: "Als er iets is wat met het milieu in Zeeland te maken heeft, lees je erover in Wantij. En je kent meteen de standpunten van de ZMF, ook al ben ik het niet altijd met alle standpunten eens. Dat hoeft natuurlijk ook niet. Als ZMF-lid mag ik best tegen ontpoldering zijn, want ik vind nu eenmaal dat land wat eenmaal op het water is gewonnen niet meer aan het water prijsgegeven mag worden. De ZMF, en daarmee Wantij, moet niet te braaf zijn. Juist niet, want anders bereik je niks. Provoceren hoeft ook weer niet, want je moet wel met andere partijen in gesprek blijven. Ik lees altijd vrijwel alle artikelen en zou het blad niet willen mis sen. Oude bladen bewaar ik - ze gaan niet bij het oud papier. Nee, Wantij moet gewoon doorgaan en zeker niet vervan gen worden door een digitale nieuws brief, want op het internet zie je door de bomen het bos niet meer. Henk Nijssen, Middelburg: "Ik vind Wantij over het algemeen leuk lezen en informatief. Je leest over onder werpen die je interesseren en waarover je niet altijd zoveel weet. Over dezelfde onderwerpen staan natuurlijk ook artike len in de kranten, maar kranten ver trouw ik niet altijd. Je kunt er niet vanuit gaan dat alle informatie klopt, of soms staat er maar de halve waarheid in. Wat dat betreft schat ik Wantij hoger in. De standpunten mogen best scherp geformu leerd zijn, maar niet op de manier zoals in de jaren zeventig in De Gouden Delta. Ik heb dat blad gekend, een zeer kritisch blad, maar het was toen ook een andere tijd dan nu. In die tijd was de milieube weging een soort tegenbeweging, nu is het een meedenk- en bewustmakingsbewe- ging. Meepraten levert veel meer op dan overal bezwaar tegen maken. Maar de ZMF moet wel scherp blijven. Af en toe de zaak opschudden mag best. De soep wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend, maar heet opdienen kan geen kwaad. Gert-Jan Verburg, 's-Gravenpolder: "Ik lees Wantij globaal. Door andere bezigheden en een groot aanbod van andere bladen en literatuur ontbreekt de tijd om alles te lezen. Over kernenergie en de opslag van radio-actief afval lees ik alles, omdat ik me in het verleden met deze onderwerpen heb bezig gehouden. Dan wil je weten wat nu de opvattingen zijn, want die kunnen in de loop der jaren verschuiven. En andere actuele onderwerpen zoals de WCT volg ik ook. Wantij is een degelijk blad met goed gefundeerde artikelen. Daar heb je meer aan dan aan opgeklopte verhalen. Qua lay-out en typologie zijn nog wel verbete ringen mogelijk. Het zou er iets aantrek kelijker uit mogen zien, als het maar niet ten koste van de inhoud gaat" Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 11 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 11