'Het is ongelijk verdeeld' l^e{ voetafdruk van J—I Gedeputeerde Marten Wiersma: Gerda Spaander Sinds de verrassend verlopen formatie is Marten Wiersma voor Groenlinks gedeputeerde met o.a. energie en klimaat in zijn portefeuille. Heeft hij een bescheiden voetafdruk? Ja, wat betreft zijn koopgedrag, minder als het over eten gaat. "0 Op de website van de Provincie s?aat 'klussen' vermeld als een Êf M van Martens hobby's. Dat zien iV we op zijn ruime erf in 's- Heer Hendrikskinderen. Hier een schuurtje, daar een dakopbouw, verder een serre (o.a voor de passieve zonne-energie en bescherming van een houten gevel), een vijver en een garage voor zijn brandweer auto. Die heeft hij eigenhandig omge bouwd tot kampeerauto. Bij al dat klus sen probeert Marten zoveel mogelijk gebruik te maken van tweedehands mate rialen. "Vroeger deed ik dat ook om het geld, tegenwoordig vind ik het een sport om zo aan mijn spullen te komen. Daar is internet heel handig voor." Sommige meubelen zijn ook tweedehands. Als er eens iets nieuws komt, moet dat lang meegaan. Tevreden wijst Marten op de keukentafel waarvan het onderstel van de straat komt. Met de trein meer contact Op vakantie gaan Marten en zijn echtge note Thea voor een deel met de brand weerauto. Daarnaast vinden ze het prettig om de trein te nemen, zoals de laatste keer naar het noorden van Noorwegen. "Voor ons is het een ontspannen manier van reizen. Je hebt meer contact met anderen. Zo heb ik op die laatste reis met een Noorse arts gesproken over hoe die Noren zo'n lange donkere winter overle ven." Voor zijn werk neemt Wiersma als het beter uitkomt gewoon zijn eigen auto i.p.v. de auto met chauffeur die hem als gedeputeerde ter beschikking staat. Papier Een flink deel van zijn voetafdruk komt voor rekening van het voedsel. Hij heeft een tijdlang geen vlees gegeten. Maar uit eindelijk is hij daarvan afgestapt, want hij miste het vlees te veel. Zijn papier'- consumptie' is minder dan je van een gedeputeerde kan verwachten. "Ik ben wel lid van een aantal organisaties, maar ik zorg dat ze me geen papier sturen. Ik heb toch geen tijd om dat allemaal te lezen. En als het nodig is, kan ik op inter net aan mijn informatie komen." Toekomst aan biomassa Marten Wiersma's voetafdruk beslaat een kleine 4 hectare, net onder het Nederlandse gemiddelde. Tevreden? "Ja, omdat het onder het gemiddelde is. Nee, omdat je ook aan mijn voetafdruk ziet, dat we in een wereld leven waarin het ongelijk verdeeld is." We stappen gelijk over naar een hoger Marten Wiersma Foto: Peter Maas niveau, want we willen weten hoe een energie-gedeputeerde de toekomst ziet. "De technologie moet veel verder worden ontwikkeld. We hebben nu bij wijze van spreken een houten loopfiets, maar we moeten naar een high-tech Tour de France fiets toe. Biomassa moet ons niet alleen brandstof leveren, maar moet net zoveel toepassingen gaan vinden als de olie. In Zeeland hebben we daarvoor zowel veel chemische kennis bij de hand, als de biomassa uit de landbouw. De natuur hoeft niet in de knel te komen als we het verstandig doen. De waarde van de natuur is inmiddels erkend" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger. 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 20