In 2004 zou de kerncentrale Borssele sluiten. Dat was althans het plan Wantijdecember 1999). Maar het vorige kabinet besloot de centrale tot 2033 open te houden. Er was zelfs sprake van plannen voor een tweede centrale. In de huidige trend van energiebesparing en reductie van CO^uitstoot staat kernenergie weer (even?) in de belangstelling. Foto: Jaap Wolterbeek. g. In september 2006 besloot de rege- jg' ring om de kerncentrale nog een kwart eeuw open te houden. Er werd zelfs al gesproken van de bouw van een tweede centrale. Exploitant EPZ sprong daar gretig op in. Daarnaast werd 250 miljoen euro toegezegd om te investeren in de ontwikkeling van duur zame energie. Het huidige kabinet voert een ander beleid. De nieuwe regering wil zich inzetten voor 2% energiebesparing per jaar en voor 30% minder broeikasgas sen, onder andere te bereiken door CO2 - opslag in de bodem. Verder wil de rege ring meer nadruk op (CO2(emissiehandel en verdere ontwikkeling van windenergie. In het regeerakkoord wordt niet (meer) direct over kernenergie gesproken. Kernenergie: CO2 -neutraal? Het argument dat op het ogenblik veel wordt gebruikt ten gunste van kernener gie is dat kerncentrales geen CO2 uitsto ten. Dat is op zich juist, maar geeft een scheef beeld van het gehele productiepro ces. Wat namelijk niet wordt meegere kend is de CC>2 - uitstoot die vrijkomt in de gehele keten. Zowel bij de winning van uraniumerts, het opwerken van het uranium voor de centrales, het transport, maar ook bij de verwerking van de radio actieve afvalstoffen, is energie nodig (van traditionele energiebronnen) en daarbij komen wel degelijk broeikasgassen vrij. Verder moeten kerncentrales na sluiting ontmanteld worden. Dit vraagt vanzelf ook weer een hoop (traditionele) energie en dus CO2 - uitstoot. Veilig? Bij de uraniumwinning komen radioactie ve gassen en radioactief stof vrij waar de mensen die er werken aan blootgesteld worden. Deze radioactieve stoffen blijven lang actief met gevolgen voor mensen, dieren en planten. Verder is er nog geen goede oplossing voor de opslag van het sterk radioactieve afval. Bij Duitse erva ringen van opslag in zoutmijnen blijkt dat er toch lekkage kan ontstaan en kan het grondwater besmet raken. Goedkoop? Het huidige aantal kerncentrales kan lang niet voldoen aan onze groeiende energie behoefte. Om dat wel te bereiken zouden er wereldwijd vele centrales bijgebouwd moeten worden. Voor de bouw van een kerncentrale is ongeveer 10 jaar .nodig. Dit kost heel veel geld (en energie). Een aantal oudere centrales is zo langzamer hand aan vervanging toe. Daarvoor moe ten nieuwe gebouwd worden. Dan wordt er nog niet eens gebouwd voor de groei ende vraag naar energie. Voor de ontman teling van een verouderde kerncentrale is ook heel veel geld en weer energie nodig. Nieuwe kerncentrales bouwen is een duur en tijdrovend proces dat in Nederland op veel maatschap pelijk verzet kan rekenen. Investeren in schone en veilige energieopwekking wordt door de meeste onderzoekers als zinvoller beschouwd Voor meer informatie: www.vrom.nl www.teaenstroom.nl Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 8