'Ik zie liever het ritme van boerenland' De tien stellingen van Kees Slager Jan Moekotte en Willem de Weert Luther spijkerde zijn stellingen op de kerkdeur. Kees Slager publiceert ze in zijn nieuwste boek 'Mijn Zeeland' (blz. 308). Tien prikkelende stel lingen over Zeeland en de Zeeuwen. De meeste hebben betrekking op natuur en landschap. Wantij vroeg om een toelichting en kwam zelf met een schram terug uit Poortvliet. Kees Slager heeft in dit persoonlij ke boek, letterlijk van A tot Z, zijn liefde en zijn kritiek op zijn geboor teland en zijn mede-Zeeuwen samenge bald. Lofliederen en requisitoirs, jeugdhe rinneringen en actuele reportages, anek dotes en bespiegelingen (tekst achter flap), vullen zijn zoektocht naar de ziel van de provincie. 1. De deltawerken vormen een historische vergissing. "De zeearmen zijn geamputeerd. Hoteme toten van Rijkswaterstaat geven het zelf toe. Nu de deltawerken klaar zijn, moet er van alles gebeuren om de schadelijke bijwerkingen ongedaan te maken: de zandhonger, de blauwalgen. De zandhon- ger werd door een aantal onderzoekers al voor de aanleg voorzien. Opnieuw zout water in de randmeren toelaten bestrijdt de algen. De proef met het doorlaatmid- del in het Veerse Meer is een groot suc ces. De actiegroep Oosterschelde Open heeft postuum gelijk gekregen: dijkverho ging was de beste optie." 2. Het Scheldeverdrag van 1839 met België dient te worden opge zegd. "Vergelijk het oude Scheldeverdrag met het recht van overpad. Vroeger gold dat voor een wandelaar, eventueel met een ezel of een koe. Maar niet met zware landbouwmachines. Je moet ergens een grens trekken. Als de Belgen volharden in de vraag naar steeds verdere verdieping van de Westerschelde op basis van dit verdrag, dan moeten we het opzeggen. Dat zal ik bij gelegenheid in de Eerste Kamer voorstellen." 3. Het belang van de recreatiesec tor wordt ten onrechte gelijk gesteld aan het Zeeuws belang. "De recreatiesector is goed voor zo'n tien procent van het Zeeuwse inkomen. Je mooie landschap verkopen aan de recre atie, is een vorm van hoererij. Ik zie liever boerenland dan een bungalowpark." 4. Ruilverkaveling en natuurbouw hebben meer schade aan het cul tuurlandschap toegebracht dan de watersnood van 1953. "Het leesbare landschap verdwijnt. Verkavelingen, ook voor de zogenaamde nieuwe natuur, wissen het oude cultuur landschap uit. Ik woon tegenwoordig in 5. Zeeland is een van de gevaar lijkste woongebieden tijdens een toekomstige oorlog. "Dat lijkt me nog al voor de hand liggend met een kerncentrale, de COVRA en een grote LPG-opslag in het Sloegebied. Ik heb in de B-zone van Borssele gewoond. Het was één van de redenen om weg te gaan uit 's-Heerenhoek." 6. De verkiezing van Annie M.G. Schmidt in 1999 tot "Zeeuw van de eeuw" getuigde van een masochistische inslag bij de kie zers. Poortvliet, vlak bij mijn geboortedorp. Mijn hele jeugd is weggeshoveld voor Plan Tureluur. De natuur in de polder is vrijwel altijd hetzelfde. Geef mij het ritme van het boerenland maar. De dynamiek moet buiten de dijk liggen. Het ergert me dat de mens uit de natuur verbannen wordt. In het gunstigste geval mag je er nog in onder leiding van een groen geüni formeerd baasje." 9 WANTIJ Oktober '07

Wantij | 2007 | | pagina 9