Productie van biobrandstoffen mag voedselvoorziening niet in gevaar brengen. Tortilla's Enkele uitwassen op het gebied van voedselconcurrentie hebben zich al voor gedaan. In Mexico zijn dit jaar sociale onlusten ontstaan nadat de prijs van tor tilla's in korte tijd verdubbelde. Dit kwam doordat maïs, in plaats van als grondstof voor het dagelijks voedsel van arme Mexicanen, nu vooral wordt geteeld voor de verwerking tot brandstof voor auto's in de USA. Nota bene: voor één volle tank van een grote personenwagen is evenveel maïs nodig als waarvan een Mexicaan een heel jaar kan leven... Kansen Dat is de keerzijde. Productie van bio brandstoffen, mits op duurzame wijze, kan echter ook kansen bieden aan ont wikkelingslanden. "Ga je extensieve landbouwgrond intensiveren of ga je bos kappen, dat is de vraag,' stelde milieuad viseur Bergsma tijdens het debat in Heinkenszand. "Meestal gebeurt dat laat ste, maar je zou het ook anders kunnen regelen. De vraag wat biobrandstoffen doen met de wereldwijde landbouw, is cruciaal." Zeeuws landbouwvoorman P. de Koeijer stelde in reactie hierop dat de landbouw productie in bijvoorbeeld Oost - Europese landen nog sterk kan toenemen. "We hebben afgelopen winter een prijsstijging gezien van 50 procent op de basisgrond stof tarwe. Nou, dat is een stimulans voor Oekraïne en andere landen. Doordat er een economisch rendement onder ligt, zie je daar de productie stijgen. En dat zon der negatieve effecten zoals ontbossing." In landen met hoge grondprijzen zoals Nederland ligt de teelt van energiegewas sen niet voor de hand. Als de teelt plaats vindt in Oost-Europa kunnen Zeeuwse boeren wel indirect van de opkomst van biobrandstoffen profiteren. Een nieuwe (extra) bestemming voor akkerbouwpro ducten als tarwe en suikerbieten vergroot de afzetmogelijkheden en doet waar schijnlijk de prijs stijgen. Palmolie In Zeeland zijn ongeveer 20 ondernemers actief met de productie van biobrandstof fen, waaronder het bedrijf Biox dat in Vlissingcn-Oost een energiecentrale op basis van plantaardige olie gaat bouwen met een capaciteit van 50 MW (zie ook artikel Handhaving op blz. 11Als Foto: Jaap Wolterbeek. grondstof gaat het bedrijf in hoofdzaak palmolie uit Indonesië gebruiken, volgens eigen zeggen op duurzame wijze geprodu ceerd. A. van de Kreeke van Biox tijdens het debat in Heinkenszand: "De productie van biobrandstoffen hoeft niet altijd een bedreiging te zijn voor ontwikkelingslan den. Het kan ook kansen bieden. Door er goed over na te denken kun je een omslag maken naar duurzaam grondgebruik met behoud van biodiversiteit en de bestrij ding van de armoede in een gebied. Als gebruiker van palmolie hebben we daar enige ervaring mee. We zijn veel op die duurzaamheidscriteria aangevallen en werden aldus gedwongen er goed over na te denken. Dat zou zonder biobrandstof fen niet gebeurd zijn. Via de Roundtable on Sustainable Palm Oil worden goede afspraken gemaakt over de duurzaamheid van de productie van palmolie." Omdat er toch veel vragen zijn over de al dan niet duurzame productie van palmo lie, heeft minister Cramer (Milieu) in oktober dit jaar aangekondigd palmolie voor twee jaar uit te sluiten voor subsidie van groene energie. De onduidelijkheid heeft betrekking op certificering en de effecten voor het klimaat. Tweede generatie Alle methoden tot nu toe om biobrand stoffen te produceren vallen onder de noemer 'eerste generatie'. Er is een veel belovende 'tweede generatie' in ontwik keling, waarbij de houtachtige bestandde len (cellulose) van planten als grondstof dienen. Veelal betreft het reststromen die nu nog een laagwaardige toepassing krij gen, zoals afval of veevoer. Dit betekent dat niet langer sprake hoeft te zijn van concurrentie met voedselgewassen. Een ander groot voordeel van deze tweede generatie is dat C02-reducties tot 90 pro cent haalbaar zijn (eerste generatie: 30 tot 50 procent). Alcoholproducent Nedalco, die samen met TU Delft een gist heeft ontwikkeld die houtsuikers kan fermenteren, heeft vergaande plannen om in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone een alcohol- fabriek te bouwen op basis van deze tweede-generatietechniek Bronnen: duurzaamzeeland.nl (dossier biobrandstof fen); verslag debat biobrandstoffen op 12 juni 2007 te Heinkenszand; vrom.nl (dos sier biobrandstoffen); mvo.nl; persberich ten Natuur Milieu, Milieudefensie) Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 10 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 10