Groene stroom uit palmolie discutabel Nu ook groerse s+roo/v> uft; paWiolt'e. Handhaving Jan-Eelco Dijk Biox is een bedrijf dat energie opwekt uit het stoken van palmolie. Het wil zich graag in het Sloegebied vestigen. De minister van Economische Zaken beschouwt de opwek king als groene stroom. De ZMF ziet keerzijden en stapte naar de rechter. concentratie fijn stof in de lucht al te hoog is, de komst van een nieuw bedrijf niet mag leiden tot een nog verdere ver hoging. Oordeel De Raad van State oordeelde dat de ver gunning de toets der kritiek redelijk kon doorstaan. Wat betreft de emissie van fijn stof waren de toegepaste technieken in overeenstemming met de BREF. Ook was de vergunning in overeenstemming met het Besluit luchtkwaliteit 2005. De con centratie fijn stof die in dit deel van Zeeland normaal in de lucht zit, ligt Hoewel bij het stoken van palmolie het broeikasgas C02 vrijkomt, nemen de pal men waaruit de olie wordt gewonnen ook weer C02 op uit de atmosfeer: ziedaar de milieuwinst. Aardige bijkomstigheid voor het bedrijf is dat met het opwekken van groene stroom forse subsidies te verkrij gen zijn. De ZMF stelt dat het niet zeker is dat de palmolie duurzaam wordt gepro duceerd. Vaak kapt men tropisch regen woud om daarvoor plantages aan te plan ten voor de productie van palmolie. Zo is er per saldo geen milieuwinst. Stof De C02-uitstoot valt mee. Daar staat tegenover dat de centrale veel fijn stof en stikstofoxiden in de lucht blaast; relatief veel meer dan de doorsnee gas- of kolen centrale. De ZMF vindt dat in de vergun ning te soepele voorschriften staan ten aanzien van de emissie van stof en stik stofoxiden. Met toepassing van roetfilters kan het bedrijf een strengere norm wor den opgelegd. Milieuvergunning De Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State deed onlangs uitspraak. Voorschriften over de duurzame productie van palmolie vonden de rechters niet pas sen in een milieuvergunning. Die vergun ning kan enkel eisen stellen aan de milieu-effecten van de centrale in Nederland. De Wet milieubeheer biedt niet de mogelijkheid om voorwaarden te verbinden aan de afkomst van de produc ten die in het bedrijf worden verwerkt, aldus de Raad van State. Best beschikbare technieken Wat betreft het bezwaar tegen de emissie van stikstofoxiden en fijn stof had de ZMF meer succes. De Wet milieubeheer bepaalt dat bedrijven moeten zijn voor zien van de "best beschikbare technie ken", een norm die is afgeleid uit het Europese recht. Voor grote industriële bedrijven heeft de Europese Commissie lijvige documenten opgesteld met allerlei eisen waaraan die bedrijven moeten vol doen: de zogenoemde BREF's. Voor elek triciteitscentrales is er de "BREF grote stookinstallaties". Daarin staat onder andere hoeveel stikstofoxiden en fijn stof een centrale mag uitstoten. Voor de emis sie van fijn stof worden vergunningen ook getoetst aan het Besluit luchtkwali teit 2005. Deze regeling bepaalt dat in gebieden waar de normaal aanwezige namelijk ver onder de grenswaarden van het Besluit. Ook met de extra verontreini ging van de centrale zouden geen wette lijke grenzen worden overschreden. Leverde de gang naar de rechter helemaal niets op? Toch wel, want het bedrijf moet aan strengere eisen voor de uitstoot van stik stofdioxiden voldoen dan in de vergunning was opgenomen, aldus de Haagse magistraten. De provincie moet als vergunningver lener haar huiswerk overdoen Jan-Eelco Dijk is advocaat en procureur bij Vest Advocaten. 11 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 11