Zo rot als een mispel Boekje van SLZ over vreemde en vergeten vruchten Willem de Weert Oorsprong Wat mij verraste was dat kwee, mispel, moerbui, kerspruim, walnoot en vijg, totaal verschillende vruchten, hetzelfde herkomstgebied hebben. En dan nog wel de bron van onze beschaving, de mogelij ke locatie van het aardse paradijs: het berg- en heuvelland van het Nabije Oosten en Centraal-Azië. Via de Feniciërs, de Grieken en de onvermijdelijke Romeinen kwamen deze exoten tot ons. Met de complimenten aan Karei de Grote die het nut van de fruittteelt voor het welzijn van zijn onderdanen inzag en de aanplant verplicht stelde op al zijn leen goederen. Kloosterlingen en kasteelheren namen zijn voorbeeld over en de versprei ding over Europa werd een feit, voor eeu wenlang. Tot er een halve eeuw geleden de klad in kwam. De oorzaken zijn bekend: rooipremies voor hoogstamfruit, met dank aan de Nederlandse overheid en de EEG. Kentering Gelukkig is er een kentering. De aandacht voor vergeten groente- en fruitsoorten neemt toe. Met de aandacht voor het goede leven wordt er meer over geschre ven. Steeds meer restaurants plaatsen gerechten op het menu die zijn bereid met dit soort fruit. Ook de langzaam groeiende vraag naar eerlijk onbespoten fruit en naar kwaliteit helpen een handje. SLZ doet met dit boekje een duit in het zakje. De filosofie is dat deze van oor sprong vreemde vruchten inmiddels horen bij een streekeigen, ecologisch en cultuurhistorisch landschap. Wellicht kunnen de vreemde vruchten nog een rol spelen in het actuele debat over integra tie. Het Zeeuwse landschap is net zo min vrij van vreemde, maar verrijkende invloeden, als ons volk en onze taal. O ja, ik heb intussen een mispel gezien. In het wapen van Sint Odiliënberg toen ik over het Pieterpad wandelde. Nu nog een echte. 'Vreemde vruchten' werd uitgege ven in een oplage van 2000 exem plaren door de Stichting Land schapsbeheer Zeeland ter gele genheid van haar 25-jarig jubi leum. Het is voor vijf euro te bestellen bij SLZ, Postbus 268, 4460 AR Goes, www.landschaos- beheer.nl/zeeland Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Ik hoor het mijn vader nog zeggen, terwijl hij de plank van de oude schutting wegsmeet: "Zo rot als een mispel. Ik wist als kind niet waarover hij sprak. Ik had nog nooit een mispel gezien. De mispel hoort met de kwee, de kers- pruim, de moerbei, de walnoot en de vijg tot de vreemde en wat vergeten vruchten. Winant Halfwerk van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) schreef er een mooi boekje over. Inclusief recepten! Walnoten. Foto: SLZ. -w De genoemde fruitsoorten stonden vroeger op menig MM Zeeuws boerenerf en in heel w W wat tuinen. Van echte boom gaarden was geen sprake, vaak ging het om een enkel exemplaar. Het waren bui tenbeentjes tussen de talloze appel- en perenbomen. SLZ hecht veel belang aan de terugkeer van Vreemde Vruchten omdat ze deel uitmaken van ons culturele erfgoed en het landschap kleuren. Onbekend maakt onbemind, dus een boekje met kleurenfoto's zet zoden aan de dijk. De toegevoegde recepten zijn wel kom, want waarom zou je een kwee plan ten als je niet weet wat je er mee aan moet? Achterin staat een stevige litera tuurlijst met geraadpleegde bronnen voor als de honger na 67 blz. nog niet is gestild. 13 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 13