ZMF-leden zien film 'The 11th Hour' -.2èa®s.i Lex Kattenwinkel De ledenvergadering van de ZMF op 20 november in Cine City te Vlissingen was gekoppeld aan vertoning van de film 'The 11th Hour'. Een documentaire van filmster Leonardo DiCaprio over de wereldwijde bedreigingen voor het milieu. DiCaprio laat deskundi gen vertellen welke verschrikkelijke dingen er gebeuren als de mensheid op de huidige manier blijft doorgaan met het vervuilen en verstikken van zijn eigen leefom geving. Daarna laat hij zien op welke manier alles mis schien toch nog goed kan komen, waardoor de film voor optimisten wellicht een 'happy ending' heeft. "Welke indruk laat de film op u tia?", vroegen we een aantal van de circa 90 bezoekers. Robert de Bourgraaf, Goes: f 'Ik ben toch wel aan het nadenken gezet, ondanks dat ik als energiead viseur van een adviesbureau dagelijks met deze problematiek bezig ben. De film laat zien dat het een kwestie is van keu zes maken: je kunt troep maken of je kunt op duurzame wijze leven. Je moet je ook bewust zijn dat je een keuze hebt. Deze film draagt aan die bewustivording bij, en het is nog een mooie film ook. Je moet je natuurlijk wel een principiële keuze kunnen permitteren. Mensen aan de top van de economie kunnen dat, arme mensen niet. Die denken er niet over na, druk als ze zijn met overleven. Ik heb zonnepanelen op het dak, een zon neboiler, eet biologisch en rijd de zuinig ste auto die er is. Dus ik maak in mijn eigen bestaan ook wel een aantal keuzes voor duurzaamheid, maar ook weer niet ten koste van alles. Joop Rodenburg, West-Souburg: "De mensen die naar deze film hebben gekeken, kennen volgens mij de proble matiek al. Ik kom dezelfde personen tegen als bij de film van Al Gore. Eigenlijk zouden juist andere mensen deze film moeten zien. Inhoudelijk spreekt de film van DiCaprio me zeer aan. Het gaat om minder consumeren, een soberder levenswijze, minder reizen en dichter bij huis met vakantie gaan. Iets pas weggooien als het versleten is en niet als je er op uitgekeken bent. Een levenswijze die niet gericht is op altijd maar meer willen, maar op genieten van wat je hebt. Dan kun je ook gelukkig zijn. Persoonlijk lukt dat prima. We geven niks om luxe. Ik heb een hekel aan iets weg gooien, rijd tien tot vijftien jaar in dezelf de auto en doe dertig jaar met één fiets. Mijn omgeving klaagt daar wel eens over. En ja, er is nog hoop voor de wereld - ik denk dat de wal het schip wel zal keren. Maar er moet nu wel wat gebeuren, anders zullen milieurampen de mensheid ivakker schudden. Frans van Kollem, Zuiddorpe: "Het is goed dat DiCaprio deze film gemaakt heeft. De problematiek is ernstig en heeft aandacht nodig. Het is niet vol doende als bepaalde technieken om beter met het milieu om te gaan er alleen maar zijn: de mensen moeten ook overtuigd zijn van de noodzaak. Deze film kan bij dragen aan dat bewustmakingsproces. Naar de vorm vond ik het wel een erg Amerikaanse film - een deskundige even kort aan het woord en hup naar de vol gende. Even snel langs de velden zappen. En ook: een vergaarbak van alle opiniem akers. Het dieptepunt voor mij was dat ook Gorbatsjov erbij werd gesleept. Toen die was geweest dacht ik: straks krijgen we Johan Cruijff ook nog. De hoopgeven de beelden aan het eind zijn natuurlijk ook erg Amerikaans - je kunt de mensen niet met een zwaar gemoed naar huis laten gaan. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 15 WANTIJ December'07

Wantij | 2007 | | pagina 15