Fakkel in Sloegebied dooft Yara en Thermphos gaan minder broeikasgassen uitstoten Tjeu van Mierlo Als afsluiter van de Zeeuwse klimaatweek organiseerde de ZMF op 30 november j.l. het symposium 'CO2 de Zeeuwse Ambitie'. Dat deed de milieufederatie samen met twee Zeeuwse bedrijven Yara en Thermphos. Het werd een geslaagd symposium waarin beide bedrijven ambiti euze doelen bekend maakten. Yara en Thermphos maakten bekend dat zij 11% van de W Zeeuwse productie aan broeikas- gassen gaan besparen. Dat is meer dan 1% van de totale Nederlandse C02-uitstoot. Deze besparing is enorm en staat gelijk aan het energieverbruik van alle huishoudens in de steden Middel burg, Vlissingen, Rotterdam en Den Haag! Het Zeeuwse bedrijf Thermphos maakte het feestje compleet door de bekendma king dat zij in 2008 haar continue bran dende fakkel gaat doven. Initiatief ZMF De Zeeuwse Milieufederatie nam het ini tiatief voor dit symposium. De ZMF bena derde een aantal chemische industrieën om aan de slag te gaan met innovatief en duurzaam ondernemerschap. In samen werking met de ZMF ontwikkelde het onderzoeksbureau Ecofys op maat gesne den voorstellen. Enkele voorstellen wor den nu door Yara en Thermphos in de praktijk gebracht. Minder lachgas bij Yara Yara Sluiskil past een slimme techniek toe waardoor zij haar N20-uitstoot dras in 2008 brandt er een fakkel minder in het Sloegebied. Foto: Jaap Wolterbeek. tisch verlaagt. N20, beter bekend als lach gas, is een broeikasgas dat 296 maal zoveel bijdraagt aan de klimaatproblema tiek dan C02. Onder andere daarom is Yara aan de slag gegaan met de ontwikke ling van een katalysator om het lachgas af te breken. Deze katalysator levert Yara een besparing op van zo'n 10.000 ton N20 per jaar; dat komt overeen met 2.8 mil joen ton C02. Thermphos dooft fakkel Thermphos dooft de fakkel die al sinds jaar en dag continu boven het Sloegebied brandt. Op ludieke wijze presenteerde Rob de Ruiter, directeur Thermphos, een voor proefje op het doven van de fakkel dat gepland staat voor 2008. Via grote video schermen konden de symposiumbezoe kers zien hoe het licht van de fakkel gedoofd werd. Thermphos bespaart in totaal zo'n 14.000 ton aan C02. Het bedrijf slaat meer vliegen in een klap door zowel de lichthinder, de luchtvervui ling als de energiebesparing aan te pak ken. Complimenten Provincie Commissaris der Koningin Karla Peijs complimenteerde de twee bedrijven én de ZMF met het symposium en de initiatie ven waar menig bedrijf een voorbeeld aan kan nemen. Bijzonder aan dit initiatief is dat het geen toekomstmuziek is, maar in 2008 direct een zichtbare besparing ople vert. De provincie zal bedrijven aansporen om te kijken naar het huidige productie proces en daar waar mogelijk ambitieus in te grijpen. De provincie gaat zelf het voorbeeld geven. De provinciale organisa tie moet vanaf 2010 energieneutraal func tioneren. Om de ambities officieel vast te leggen tekenen Yara, Thermphos, de Zeeuwse Milieufederatie en de Provincie Zeeland een gezamenlij ke intentieverklaring. Hierin com mitteren zij zich aan de gestelde doelen Tjeu van Mierlo is directeur van de Zeeuwse Milieufederatie. 16 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 16