Geen met kardoen Kerst r- Nieuwe en vergeten groenten in de volkstuin Adrie Kodde en Lammert Doornbos zijn bestuurslid van volkstuinvereni ging Kweeklust in Middelburg. Samen goed voor een kleine eeuw volks tuinervaring. Is hun volkstuin milieu vriendelijk? Zijn pastinaak, kardoen en aardpeer vergeten gewassen? Welke groente kregen ze als kind nooit voor- geschoteld, wat zet de volkstuinder met kerst tafel? Vereniging Kweeklust heeft zo'n 10 hectare tuin in beheer, ver- m 1 deeld onder ruim 500 leden, w' Ruim 7 hectare wordt gepacht en aan het Baayenompad is, sinds 1958, 2,3 ha goede grond in eigendom. Daar liggen de volkstuinen op een kreekrug, een vruchtbaar mengsel van zand en klei (zavel). Anno 2007 betalen de leden 0,25 euro per vierkante meter, inclusief het gebruik van leidingwater. Geen gif Doornbos weet nog goed waarom hij zelf met het telen van groente begon. "Op een zomerdag in 1962 kwam mijn vrouw thuis van de markt met andijvie. Ze wees me op witte plekken op de bladeren. Ik dacht meteen aan spuitresten." Doornbos werkte toen als landbouwkundig ingeni eur en liet die krop onderzoeken. Welke giftige stof het precies was weet hij niet meer, maar in plaats van de 2 wettelijk toegestane eenheden, bevatte die andijve 32 eenheden. Doornbos: "Puur vergif dus. Dat wilde ik mijn kinderen niet voorzet ten." maar telen ze nu zelf? En, op Op de vraag of de vereniging een verbod op bestrijdingsmiddelen kent, antwoordt Yvonne Been-Smit (voorzitter Kweeklust) ontkennend: "Het staat een ieder vrij te tuinieren op de manier zoals hem of haar goeddunkt. Natuurlijk met de beperking geen middelen te gebruiken die bij wet verboden zijn. We zien overigens dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen afneemt." Volgens Doornbos zijn bestrijdingsmidde len steeds milieuvriendelijker: "Neem nou die slakkenkorrels met fosfor als werkzame stof. De fosfor ontneemt de slak alle eetlust waardoor die verhon gert." Kodde en Doornbos zijn het roe rend eens: 2007 was een extreem goed slakkenjaar. Kerst Met Kodde en Doornbos wandel ik begin november over het Baayenompad. De eer ste nachtvorst heeft nauwelijks schade ,«Tv Lammert Doornbos van volkstuinvereniging Kweeklust. Foto: Jaap Wolterbeek. aangericht. Het blad van de laatste sper zieboontjes is aangetast, maar andijvie en sla hebben de kou goed doorstaan. In het kasje van Kodde staan kroppen sla waar mee hij, als het blijft bij een paar graden vorst, met Kerstmis kan pronken. Kodde zal dan sperziebonen eten, in zout inge legd: "Gewoon goed afspoelen voordat je ze kookt. Ik heb liever zoutje boontjes dan van die slappe diepvriesbonen. Stoofpeertjes erbij en je hebt een heerlijk kerstmaal." Doornbos knikt instemmend: "Ja, daar heb je helemaal geen aardappel meer bij nodig." Elke volkstuinder heeft met Kerst nog wel spruitjes, winterwortel, prei, pom poen, knolselderij, witlof of rode biet. Die kunnen zo van het veld op tafel. Van onder glas komen nog andijvie, sla en veldsla. Als toetje is er fruit ingevroren of tot moes en jam verwerkt. 5 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 5