Foto: Peter Maas Boswachterij Westerschouwen is het grootste bos in Zeeland. Het bos is aangeplant tussen 1920 en 1940 door 'tewerkgestelden'Er werden dennen geplant, misschien wel met het idee om daar ooit de kolenmijnen mee te stut ten. Zover is bet nooit gekomen. Wat ik nu ga doen is absoluut tegen mijn gewoontes in: een s gemarkeerde route volgen. Staatsbosbeheer heeft er verschillende uitgezet waaronder de 'Hoekeputje-tocht' van 7 kilometer. Dwars tot in alle uithoe ken van het donkere dennenbos. Dat dacht ik, maar zo donker is het hier allang niet meer. Het bos wordt gedund en langzaam omgevormd tot een meer natuurlijk loofbos. Exotisch Het exotische karakter van het bos is opvallend. Je komt er dennen tegen uit Corsica of Oostenrijk, eiken en vogelker sen uit Amerika, fijnstraal uit Canada, kruiskruid uit Zuid-Afrika, populieren uit Ontario en gaaien uit Vlaanderen. Je moet zelfs goed zoeken om inheemse bomen tegen te komen: een enkele zomereik, wat berken, hier en daar wat grauwe abelen en kleine hulststruiken. Zelfs de gewone esdoorn die het hier zo goed doet, hoort hier volgens de ecologie eigenlijk niet thuis. Goudhaantjes Dennen worden vooral mooi als ze heel oud zijn. De onderste takken sterven door lichtgebrek af. Ze breken af op stompjes, aspirant bomenklimmers verleidend. Karakteristiek zijn de zware zijtakken die met een zuchtende bocht toch de weg naar boven zoeken. In het dennenbos kom ik de vogels tegen die je verwacht. Mezen, blauw, zwart of met een lastig lange staart. Hoog in de toppen scharre len de minuscule goudhaantjes. Vroeger kende ik hun roep zo goed dat ik kon horen of er misschien vuurgoudhaantjes tussen zaten. Ik meen inderdaad dat geluidje te horen, maar ik krijg ze niet helder genoeg in de kijker om het zeker te weten. Grote aantallen kramsvogels vlie gen luidruchtig over en doen zich een eindje verderop te goed aan de melige bessen van duindoorn of de inmiddels gistende bessen van de vlier. Over de toppen van het duin heen hoor je constant het geluid van de branding. Ik loop op kou senvoeten. Wat zou ik graag oog in oog komen te staan met wat damherten. Ze zitten er zeker, ik zie hun sporen in het zand. Volgens het informatiebord zou den ze niet schuw moeten zijn. Valse beloftes deze keer Voor meer informatie: www.natuurzonderdremoels.nl/wester- schouwen. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 12 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 12