Tholen is land veroveren 0 Anke van der Geest Terwijl ik over westelijk Tholen fiets valt me de wirwar van ongelijke vel den op. Sommige zijn vlakandere hebben golvingen, hogere delen, lage re delen. Waarom verschilt de hoogte van het oppervlak zo? Een duik in de geschiedenis geeft een aardig beeld van de strijd tegen het water Oudland en middelland Oudland en middelland zijn beken de namen in Zeeland. Oudland is de kern van waaruit land ingepolderd werd. Oudland is op zich een relatief begrip, omdat veel oudland opnieuw in de golven is verdwenen. Het is een zich herhalend gevecht met de zee geweest, met winst en verlies. Een deel van het oudland op Tholen ligt rond Sint Maartensdijk. Vanaf circa 1000 na Chr. is een aantal stukken land bij de Oudelandpolder van Sint Maartensdijk getrokken. Dit zijn de middellandpolders. Ze zijn opgebouwd uit op- en aanwassen. De opwassen zijn in zee en brede kreken ontstaan. De aan wassen groeiden tegen de dijken. Inversielandschap De op- en aanwassen werden meestal pas ingedijkt als de kreken dichtgeslibd waren. Waar nog veen in de ondergrond aanwe zig was, ontstond een flinke maaiveldver laging door krimp, oxydatie en zetting na de kunstmatige grondwaterverlaging door de mens. De zandige kreekresten bleven hoger in het landschap liggen. Dat heet inversie. Een deel van de hoogteverschil len is ontstaan door deze inversie. Soms is ook veen weggehaald uit de onder grond en is daarna het kleidek weer teruggelegd. Dat geeft ook weer hobbelige akkers en weilanden. nieuwland THÓLEN I I k middelland t I I I s S Topoailfïsche ondergrond (c) Topogafsche Dienst Kadaster oudland N V J N V Sint Maartensdijk De beschreven gebieden op Tholen Topografische Dienst Kadastei Nieuwland. De op- en aanwassen van na 1200 zijn ontstaan in een waddenlandschap waar voorheen oudland was. Geleidelijk ont stonden hoge platen en schorren. Ze zijn ingedijkt als nieuwland; een voorbeeld is de Uiterst Nieuwlandpolder. Klink en krimp speelden hier niet zo'n grote rol, omdat het veen al verdwenen was of rela tief diep ligt (onder de grondwaterspie gel). Deze nieuwe polders in het noord westen van Tholen liggen boven NAP en zijn veel vlakker dan de oudere polders. Ik probeer me zo'n Zeeuws wad dengebied voor te stellen in deze tijd. In de Oosterschelde liggen zandplaten die bij eb droog val len. Een nieuwe kans op land ver overen? Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 14 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 14