Meld u aan voor het ZMF-panel "De Groene Peiler" Vanaf januari 2008 begint de ZMF met een online-burger- panel 'De Groene Peiler'. Als deelnemer in dit panel kunt u (indirect) invloed uit oefenen op politiek Zeeland. We peilen uw mening op het gebied van duurzaamheid en leefbaarheid. De vragen wor den heel gemakkelijk per e- mail naar u toegezonden. Vier keer per jaar vragen wij uw mening over ontwikkelin gen in de provincie Zeeland. De vragen kunnen heel con creet zijn, maar ook meer algemeen van aard. Het beantwoorden van de vragen kost u slechts tien minuten. Bovendien doneren we voor elke ingevulde vragenlijst een bedrag aan een organisatie die een positieve bijdrage levert aan natuur en milieu. Beperkt aantal plaatsen Vanaf januari starten we offi cieel met dit project, maar we geven u nu alvast de mogelijk heid om u aan te melden voor dit panel. We hebben slechts een beperkt aantal panelplaat sen beschikbaar. Meld u dus zo snel mogelijk aan zodat u samen met de ZMF een bijdrage kunt leve ren aan de beïnvloeding van de Zeeuwse politiek. U kunt zich aanmelden bij Conny Buijs via het e-mail- adres: cbuijs@zmf.nl. Op www.zmf.nl vindt u meer informatie! (CB) Derde Zeeuwse Nacht een groot succes! Ruim 700 Zeeuwen namen deel aan de derde Nacht van de Nacht op 27 oktober j.l. Op negen locaties door heel Zeeland werden meer dan 30 activiteiten georganiseerd. Van avontuurlijke nachtwandelin gen tot griezelen in het fort en van nachtelijke gedichten en verhalen tot bewonderen van de sterrenhemel. In totaal trok de Nacht van de Nacht door heel Nederland ruim twaalf duizend bezoekers. Zeeland werd deze Nacht een stukje donkerder. Zo doofden de glastuinders in Rilland en een aantal bedrijven uit het Sloegebied voor één nacht de lichten. De TV-toren in Goes was donker en de gemeenten Middelburg, Veere, Terneuzen, Vlissingen en Goes doofden het licht van menig kerk, plein, kantoor en molen. De Zeeuwse Milieufederatie is verheugd dat de waarde van duisternis door steeds meer mensen wordt ervaren en beleefd. Één nacht in het jaar om de schoonheid van de duisternis te beleven is een goed begin, maar eigenlijk nog niet genoeg om het wer kelijke probleem aan te pak ken. Daarom stimuleert de ZMF bedrijven en overheden om een structureel beleid te voeren om zo een echte blij vende donkere nacht mogelijk te maken. Stop nachtelijke reclame De ZMF heeft begin december alle gemeenten aangeschreven met een oproep om reclame- en sierverlichting na 12.00 uur 's nachts uit te doen. Dat dit op draagvlak kan rekenen van de burgers blijkt uit onder zoek van Tangram: 9 op de 10 Nederlanders wil dat reclame verlichting en sierverlichting 's nachts uitgaat. Ruim drie kwart van de ondervraagden wil dat de overheid regels gaat opstellen om de toename van de nachtelijke reclame- en sierverlichting te stoppen. De ZMF heeft het komende jaar dus weer de handen vol om duisternis op de agenda van de bestuurders en het bedrijfs leven te zetten én te houden. Op www.nachtvandenacht.nl vindt u meer informatie over de Nacht van de Nacht en het onderzoek van Tangram. (ME) ZMF presenteert duur zame toekomst voor Zeeuwse havens TNO heeft in opdracht van de ZMF een visie op duurzame Zeeuwse havens opgesteld. Het onderzoeksinstituut con cludeert dat, binnen de gren zen van de huidige havens, groei en duurzaamheid goed te combineren zijn. Daarvoor moet het havengebied zich richten op drie belangrijke pij lers: de ontwikkeling van een 'superstukgoedhaven' een duurzaam chemiecom- plex schone biomassa. Daarmee komt een complete Zeeuwse haven met een uit stekende toekomst binnen bereik. Een haven die boven dien de Zeeuwse economie versterkt én goed past binnen de groen-blauwe oase. Directe aanleiding voor de visie vormen de plannen voor de aanleg van de WCT aan de buitenkant van het huidige havengebied. Dat voornemen noodzaakt onderzoek van alternatieven. De Natuur beschermingswet vraagt er om. Ook de wetgeving voor de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) eist zicht op alternatie ven met minder of geen ver lies van het areaal EHS- gebied. En ministers dringen aan op effectief gebruik van herstructurering bij havenont wikkelingen. Op korte termijn TNO denkt dat de haven op korte termijn duurzaam kan worden. Aan de ene kant door de bestaande zeehaven- activiteiten duurzamer te maken en aan de andere kant door het werven van andere duurzame zeehavenactivitei ten. Een duurzame Zeeuwse haven steunt volgens TNO op drie pijlers. Eén ervan is een 'superstukgoedhaven' in Vlissingen. Zeeland is sterk in stukgoed en de gespecialiseer de behandeling ervan. Een sterke identiteit in stukgoed is een aantrekkelijke niche markt. Deze stukgoedhaven kan goed samen gaan met een in stappen te' ontwikkelen containerterminal in het Sloegebied die containers in de Zeeuwse havens een vol waardige plek geeft. Het ziet er naar uit dat chemische bedrijven steeds meer hun grondstoffen, hulpstoffen en eindproducten in containers gaan verpakken. Daar liggen kansen, aldus ZMF en TNO. Geen WCT Voor de 'superstukgoedhaven' beveelt TNO Zeeland Seaports en de provincie Zeeland aan het gat in de markt van het stukgoed en short-sea te benutten en de WCT niet uit te voeren. TNO vindt dat er eisen gesteld moeten worden aan de duurzame inrichting van de Verbrugge Terminal. De provincie en Seaports moeten toezien op de overige termina- linitiatieven, zodat geen wild groei ontstaat. Duurzamer Verder beveelt TNO aan het bestaande chemiecomplex van de Zeeuwse havens te ver duurzamen met inzet van reststoffen, vernieuwbare grondstoffen, duurzame ener gie en logistieke afhandeling. De ontwikkeling van nieuwe bedrijvigheid, gebaseerd op het gebruik van schone bio massa is een derde belangrijke pijler. Het Biopark in de Kanaalzone geeft al aan dat daar kansen liggen. Met deze visie wil de ZMF bij dragen aan een vitaal en duurzaam zeehavencomplex in het Zeeland van de groen blauwe oase. (TvM) Scheldeverdrag met Vlaanderen komt er Het Scheldeverdrag met Vlaanderen wordt, zo goed als zeker (het besluit valt na de deadline van Wantijgeratifi ceerd. Het verdrag wordt ech- 17 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 17