De dilemma's van een biologisch, .4 diervriendelijk en eerlijk Kerstmaal met streekproducten Wantij kookt voor Kerst Elle Eten, Tip Culinair, veel tijdschriften presenteren voor Kerst een menu. Vaak gebaseerd op smaak, kleur, kosten. Zelden op duurzaamheid, eerlijke handel of diervriende lijkheid. De redactie van Wantij ging de uitdaging aan om daar wel op te letten. Hoe ver ga je? Ver, besloot de redactie. Dus moest het maal ÊfW biologisch, duurzaam, diervrien- WcW delijk, eerlijk en liefst met streekproducten zijn. Het feestmaal vond plaats bij de eindredacteur in Bergen op Zoom. Zelfs de reis daar naartoe speelde een rol. Ondanks het gesjouw met bood schappentassen koos een deel van de redactie ervoor om met de trein en de vouwfiets te gaan. Met de soep in potten in de rugzak en de gesneden frites in een zak. De redacteur die wel met de auto kwam, had op zijn beurt gelet op manier waarop de voorbereide gerechten waren afgedekt. "Ik heb een hekel aan alumini umfolie." Diervriendelijk Hoewel de mannen in de redactie een stukje wild waarderen, ging dat feest niet door. De dames eisten een diervriendelijk De redactie aan het Kerstmaal Foto: Jaap Wolterbeek menu. Het compromis was ansjovis als voorgerecht. Ansjovis is een streekproduct uit Bergen op Zoom. Het is een van A's van het AAA- menu (ansjovis, asperges, aardbeien; sommigen voegen daar zelf een vierde A van alcohol aan toe). Allemaal uit de regio, dus geen verspilling met transportkosten. Ansjovis wordt in de Oosterschelde door een lokale visser gevangen. Op traditionele wijze met een weer, een soort fuik in V-vorm. Minpunt is dat het een seizoensgebonden vis betreft, voorjaar, die in de diepvries bewaard was. Ook wordt de ansjovis op de viswijzer (www.goedevis.nl) aange merkt als tweede keuze omdat er proble men met de kweek en visserij zijn. Vissen in een Nationaal Park is op zich natuur lijk al discutabel. Er stonden meer streek producten op tafel, bijvoorbeeld het spelt- bier uit Kamperland. Verder, heel bijzon der, zelf gebrouwen bier. 3 WANTIJ December '07

Wantij | 2007 | | pagina 3