'Luister naar de stem van het water' Historicus Van Schuppen: Gerda Spaander Als historicus, publicist en geboren Zeeuw, presenteerde Steven van Schuppen zijn verhaal over de 'Groenblauwe Deltawerken: een eeuw verder' op de Thijs Kramerlezing, 2008. Hij deed dat in de rol van coreferent, waarbij hij vooral de levenshouding beschouwt die invloed heeft op de ontwikkeling van het landschap. ai 1 Q. u JJ» Q u. •w "De Zeeuwse samenleving beleeft op het gebied van MM natuur en landschap een onstuimige periode. Veel natuur is en wordt gecreëerd, hectaren grond gaan verloren voor de landbouw. Het Natuurbeleidsplan was volgens Thijs Kramer in Zeeland succesvol ingevuld. Nu beleven we de natuurcompensatie als gevolg van de verdiepingen van de Westerschelde. Het speelveld komt nu ook buitendijks. "Het is zo langzamer hand genoeg geweest", zo wordt er steeds luider gemord door de 'tegenpartij'de direct belanghebbenden. Is dat te nege ren? Hoe gaan we met de natuur om en hoe vinden we een dialoog?" Ratio In zijn betoog gaat Steven van Schuppen in op onze houding ten aanzien van de natuur. Dat doet hij met gebruikmaking van de klassieken, waarbij Apollo en Dionysus centraal staan. "De eerste verte genwoordigt de ratio en de andere de schoonheid en het genot. De ratio is decennia lang de motor geweest achter het bedwingen van de natuur. De triom fen die de waterstaatstechniek in vorige eeuwen behaalde, maakte Nederland overmoedig. Een reactie hierop was de natuurbewe- ging, maar die kon de gevolgen van de technische vooruitgang nauwelijks tegen houden. De Club van Rome brengt hierin verandering, want vanaf dan wordt er gesteld dat we niet alleen de natuur maar ook onze eigen bestaansgrond bedreigen als we zo doorgaan. Dit beroep op de leef wijze van mensen vindt maar ten dele gehoor, en daardoor raakt de milieubewe ging in een isolement." Van Schuppen spreekt van 'verzuurd moralisme'. Steven van Schuppen Steven van Schuppen is geboren, maar niet getogen in Noord-Beveland. Hij is histori en werkt als onderzoeker en publicist op het gebied van landschap, ruimtelijke orden mentaliteit en geschiedenis. De aanleiding hem uit te nodigen is zijn boek 'Onland e geestgrond' met als ondertitel: het mentale landschap in de ruimtelijke orde van de landen. Met name het hoofdstuk 'Wassend water, slinkend volk' heeft veel raakvlak!, met het thema van de Thijs Kramerlezing. Verleiden "Na verloop van tijd komt Dionysus weer om de hoek kijken. De milieubeweging wil niet meer impopulair zijn en neemt al dan niet uit strategische overwegingen een andere houding aan. Het nieuwe motto is dat je mensen niet moet dwin gen of verbieden, maar moet proberen te verleiden. Het schoonheidsideaal van de natuurromantiek speelt dan geen rol meer." Maar Van Schuppen is daar niet tevreden over. "Het leven is niet alleen maar leuk, en als je wilt overleven moet je toch reke ning houden met de onberekenbaarheid van zowel natuur als mens." Daarvoor is volgens hem een sociaal -economische kosten-batenanalyse niet genoeg. "Ook het beroep dat Al Gore op de wereld doet, leidt nog niet tot een fundamentele omslag. Minder energie gebruiken is niet genoeg, je zult ook moeten inspelen op veranderingen die er waarschijnlijk toch gaan komen." Zivilcourage Van Schuppen pleit voor 'Zivilcourage', een levenshouding waarin ruimte is voor het offer, voor het vieren van de terug- 10 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 10