- iS2 Fort Ellewoutsdijk. Foto: Jaap Wolterbeek. Proeftuin Comcoast Voorbeelden van door Van Schuppen genoemde proeftuinen zijn te zien bij het onlangs afgesloten project ComCoast (COMbined functions in COASTal defence zones). In dit Europese project zijn innovatieve oplossingen gezocht voor de kustver dediging. Daarbij wordt het verhogen van de dijken verlaten, en meer gedacht aan een geleidelijke overgang van zee naar land in veel bredere waterkeringszones. In Zeeland zijn twee projecten uitgevoerd in het kader van ComCoast. Bij Ellewoutsdijk wordt niet meer al het heil gezocht in de buitenste van de twee dijken rondom het fort. En ook in het plan voor Perkpolder zitten twee dijken met daartussen recreatie woningen op palen of terpen, zilte recreatienatuur en extensieve of zilte landbouw. Zie ook: www.comcoast.org tocht, bijvoorbeeld tegenover de macht van het water. Hij noemt dat geen capitulatie maar juist heldhaftigheid. Ook Thijs Kramer heeft zich ooit in soortgelijke bewoordingen uitgelaten over ontpoldering. "Nu zijn we in een stadium waarin de natuur meer ruimte mag krijgen. Niet alleen omdat we er meer en intenser van willen genieten, het gaat ook om respect voor het wezen van de natuur. Br is debat over het vermeende succes van de tech niek die werd toegepast bij de Deltawer ken. We realiseren ons de oerkracht van het water. De tijd is voorbij dat bedreigin gen en calamiteiten, als straf van God gezien worden. Er liggen veel mogelijkhe den voor verandering, want we kunnen technisch veel (alles?) aan. Dan gaat het om energieproductie, zoutwaterculturen, recreatie en toerisme. Bij dat alles laten we de natuur zijn werk doen." In tegen- houding van de mens tegenover de tuur: Apollo of Dionysus? to: Jaap Wolterbeek. stelling tot Schotting waarschuwt Van Schuppen tegen ongegronde onbezorgd heid en het hedendaagse geloof in kansen in plaats van bedreigingen. Proeftuinen Hoe krijgt het begrip Zivilcourage vorm op Zeeuwse bodem? Van Schuppen brengt het idee van vele proeftuinen naar voren. Letterlijke proeftuinen, waarbij ongewone oplossingen voor kustverdediging worden uitgeprobeerd. Waarmee de koudwater vrees voor het nieuwe en onberekenbare wordt weggehaald. Goede voorbeelden ziet Van Schuppen bij ComCoast (zie kader)."Voor dergelijke proeftuinen is ruimte nodig. Daar ligt een taak voor de overheid." Die kan een grond wisselbank 11 WANTIJ April '08 opzetten en daarmee grond vrijmaken voor de experimenten waar Van Schuppen op doelt. Die ruimte kan er vol gens hem komen als de overheid ophoudt zich blind te staren op groei en het mate riële vooruitgangsdenken stagneert. Overcapaciteit Van Schuppen ziet kansen omdat hij de ruimteclaim door bevolkingsaanwas toch ziet verdwijnen. "Maar dan moet de poli tiek daar wel op durven anticiperen. Als we voorlopig toch flink door blijven bou wen, dreigt er kapitaalsvernietiging door de latere overcapaciteit van gebouwen en infrastructuur. Landschappen die zijn opgeofferd aan bebouwing krijg je niet meer terug." C N JD h.

Wantij | 2008 | | pagina 11