Ontpolderen als het vieren van de terugtocht tegenover de macht van het water. Foto: Jaap Wolterbeek. Getijdenlandschap uitbreiden Van Schuppen, die ook een fervent wande laar is, geeft na de lezing aan dat hij het getijdenlandschap hogelijk waardeert. "Als ik van de Zandkreekdam via Kats langs de Oosterschelde loop, geeft het getij mij een beleving die ik nergens anders heb, al was het zonder de storm vloedkering nog intenser geweest. Door het fijnmazig patroon van de kreken daar is het voor mij spannender dan de Wadden, en door het getij veel aantrekke lijker dan de Grevelingen en het Haringvliet. Dat moet natuurlijk zo blijven, en liefst worden uitgebreid. Krimpende of groeiende bevolking? Van Schuppen en Sijmons houden er op het punt van bevolkingsgroei een verschil lende mening op na. Volgens Van Schuppen zal een combinatie van een dalend geboortecijfer en een dalend aantal immigranten (door hogere hekken om Nederland en Europa, én door de aantrek kingskracht van steden in de eigen omge ving) leiden tot een krimpende bevolking. Sijmons ziet echter wereldwijd een trek naar deltagebieden, omdat daar de gun stigste voorwaarden bestaan, bijvoorbeeld door de vruchtbare landbouwgrond. aan het water aangepaste woningen. De energie wordt geleverd door de natuurlijke dynamiek van eb en vloed, zout en zoet. Echt iets voor mensen met 'Zivilcourage'. Op www.dubbelkrimp.nl is meer informa tie te vinden over deze toekomstvisie. Voorland oostelijk Zeeuws- Vlaanderen In zijn lezing liet van Schuppen niet zien hoe Zeeland er over 100 jaar uit zou kun nen zien. Dat hij daar wel uitgebreid over nadenkt, laat het hoofdstuk 'Wassend water, slinkend volk' uit zijn boek zien. Hij neemt als voorbeeld oostelijk Zeeuws- Vlaanderen, waar in zijn scenario de Scheldedijk een stuk wordt teruggelegd. Mensen die in het ontpolderde 'Voorland' wonen, krijgen een financiële compensa tie, die mogelijk is door de lagere kosten van wateronderhoud. Ze gaan zich toeleg gen op zilte teelten. In 2100 is dit gebied een getijdenlandschap geworden, waar mensen wonen in paal- en drijf- en andere De politiek op regionaal niveau is in dit proces een grote speler. Van Schuppen ziet de rol van de cen trale overheid verminderen. "Dat gebeurt ook in de landen om ons heen. Zeeland gooit hoge ogen bij die decentralisatie, als strategisch gelegen gebied tussen Holland, Brabant en Vlaanderen. Zeeland is nu nog een groenblauwe long. Er doen zich kansen voor om de verbondenheid tussen bewoners en bestuur nieuwe inhoud te geven" Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. kO 12 WANTIJ April'08

Wantij | 2008 | | pagina 12