Jan Janse, Goes: "Vanuit mijn technische achtergrond vond ik de eerste twee sprekers het inte ressantst en dan met name Schot ting. Vooral omdat hij benadrukte dat je de toekomst moeilijk kunt voorspellen maar je er wel al op moet inspelen. Je moet continu op je qui-vive zijn, niet bij oude technieken blijven maar nieuwe technie ken ontwikkelen en daarmee experimen teren om zo verder te komen. Van Sijmons sprak me het meest aan dat je keuzes moet maken. Je kunt niet zeggen een beet je industrie en een beetje natuur. Dat werkt niet. De derde spreker, Van Schuppen, had ook wel een aardig punt met zijn Zivilcourage, - een appèl op de burgerverantwoordelijkheid. Alle drie hebben ze gesproken over de toekomst van de Zeeuwse delta. Ik denk dat we toe moeten naar een systeem met dubbele zeedijken. De huidige dijk blijft gewoon liggen en daarvoor leg je een lagere dijk. Tussen die twee dijken kun je natuur laten komen, bijvoorbeeld schorren en slikken. Die mogen overstromen. Je kunt die tweede dijk lager maken, zodat het water er bij hoge tijen overheen komt en de natuur tussen de twee dijken zich goed kan ontwikkelen. Die lage dijk en de schorren en slikken hebben toch een dempend effect. Het zou de ideale oplos sing zijn voor de komende honderd jaar. Een dergelijk systeem kan ook hogere pie ken in de golfslag weerstaan, want die komen er zeker. Het is wel een oplossing die een hoop geld kost, maar qua natuur levert het ook veel op. Els van den Kerkhof, Middelburg: "De derde spreker sprak me heel erg aan met zijn Zivilcourage. Mensen moeten zich veel drukker maken om het land schap. Anders is het gevaar levensgroot dat er op de automatische piloot allerlei ongewenste ontwikkelingen plaatsvinden. Vanachter een bureau wordt een nieuw bouwproject ontworpen, aanpassing van het bestemmingsplan volgt en hup, weer een akker volgebouwd. Weer een open gebied voorgoed verloren. Neem nu die nieuwe windmolens bij Nieuwland. Ik ben wel voor duurzame energie, maar daar staan ze niet op de goede plaats. Laat ontwerpers eerst eens meegaan met een begeleide wandeling door een 'te ont wikkelen' gebied in plaats van het alleen vanachter een bureau te ontwerpen, dan zien en horen ze wat er door hun plan nen verloren gaat. Je ziet het altijd: hoe meer iemand afweet van het landschap, hoe meer hij zich erbij betrokken voelt en hoe meer hij zich voor het behoud ervan inzet. Ik vind dat we echt keuzes moeten maken. Scherpe grenzen trekken: tot hier en niet verder. Het landschap is van iedereen en je moet zinnig zijn op de ruimte en de weidse uitzichten. Wordt er wel voldoende gekeken naar inbreiding? Gemeenten moeten beter luisteren naar wat de mensen willen. Bestuurders moe ten in begrijpelijke taal uitdragen wat ze van plan zijn en de mensen erin betrek ken. Geen beslissingen nemen op basis van een nota die maar enkele mensen kunnen begrijpen. Anton van Berchem, Middelburg: "Ik heb dingen gehoord die me aan het denken hebben gezet. Ik werk bij Rijkswaterstaat en ben nauw betrokken bij het ontwikkelen en uitvoeren van plannen over het deltagebied. Het gaat daarbij over ruimtelijke ordening, wonen, werken, recreëren, zoutgehalte, blauwalg, noem maar op. Een antwoord geven op de klimaatopgave. De regio vei liger maken en tegelijk aantrekkelijker voor wonenwerken en recreëren. Alles hangt met elkaar samen. Daarom is het ook zo belangrijk om de maatschappij in de volle breedte bij dit soort ontwikkelin gen te betrekken. Dat is mijn taak: ver bindingen leggen tussen overheid en maatschappelijke groeperingen. Allianties aangaan, om samen tot een mooie delta te komen. De lezingen hebben me de bevestiging gegeven dat dit een goede aanpak is. Ard Kramer, broer van Thijs: "De dingen die vanmiddag gepasseerd zijn, die bespraken Thijs en ik altijd al wel. Als we bij hem thuis waren - Thijs woonde aan een voormalige zeedijk - maakten we ons een voorstelling hoe vroeger de zeilschepen langs de dijk voe ren, door het Zwin op weg naar Brugge. En dan stelden we ons voor dat er wéér schepen langs de dijk zouden varenna ontpoldering van het hele Zwin. We filo sofeerden over de mogelijkheden om bepaalde vormen van ontpoldering te combineren met de teelt van lamsoor. Zoute landbouw, het is vanmiddag ver schillende keren ter sprake gebracht. Dat is juist het mooie van deze middag, dat mensen elkaar ontmoeten en inspireren. Een programma met lezingen, elk met zijn eigen invalshoeken, met daarna het samenzijn en de gedachten de vrije loop laten. Nieuwe ideeën en inzichten opdoen, iets waar Thijs ook altijd mee bezig was. Verbindingen zoeken. Het gaat niet alleen om technische oplossingen, maar vooral ook om de menselijke maat. Dat gaat het best onder het genot van een pintje, dan kun je associaties maken en gedachten ontwikkelen die je in je eentje nooit zou hebben. We hebben als familie gezegd: als er iets moet komen dan moet het iets dynamisch zijn. Geen Thijs Kramerboulevard in Plan Turelaar. Het geeft me nu al een goed gevoel dat we over twee jaar weer naar iets moois gaan luisteren, de tweede Thijs Kramerlezing Lex Kattenu'inkel is medewerker van de Wantijredactie. 14 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 14