riip voetafdruk van "Meer natuurbeschermer dan milieubeschermer" Chris Kalden, directeur Staatsbosbeheer Gerda Spaander Deze keer een voetafdruk van iemand die zijn sporen in Zeeland heeft nagelaten. Chris Kalden is directeur van Staatsbosbeheer. Hij praatte de Thijs Kramerlezing aan elkaar. Kalden begon zijn carrière als coördinator van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher- ïing, een van de voorlopers van de ZMF. ia hoge posten op het ministerie van sfV kwam hij als directeur terecht bij taatsbosbeheer. Hij voelt zich nog steeds etrokken bij Zeeland. efhebber Is groot liefhebber van zuivel, kaas en [lees scoort Kalden heel wat punten. Bij [ijn representatieve functie hoort een inke garderobe. Zijn werk en interesses iden tot een grote stroom papier door lijn brievenbus. Een deel daarvan gaat verigens na lezing naar vrienden en ekenden. Kalden woont in Gouda. Het :antoor van Staatsbosbeheer staat in riebergen, vlak. bij het station. Maar de uto met chauffeur wint het van de trein, ;owel voor woon-werkverkeer als voor de 'ele dienstreizen. 1 met al levert deze manier van leven 'en score op van 6 hectare. Daarmee zit .alden ruim boven het Nederlands emiddelde en in de kopgroep van deze lubriek. "Ik realiseer me door het invul- n van de voetafdruk dat ik meer atuurbeschermer dan milieubeschermer en. De koe staat voor mij symbool voor eel van het agrarisch cultuurlandschap; c ben niet voor niets voorzitter van de lichting Weidegang. En er is niks mis ■net zuivelproducten en met lekker eten. Met lichte schaamte constateer ik mijn tekortkomingen." Klimaatneutrale organisatie In het privé-leven van Kalden neemt duurzaamheid geen belangrijke plaats is. Hoe zit dat bij Staatsbosbeheer (SBB)? Directeur Kalden lanceerde onlangs het idee om van Staatsbosbeheer een kli maatneutrale organisatie te maken. In het nieuwe ondernemingsplan neemt het 'maatschappelijk verantwoord onderne men' een belangrijke plaats in. Dat gaat onder andere over duurzame bedrijfsge bouwen en hybride auto's. Vooral interes sant is het streven om al het groene afval uit de terreinen van SBB zo duurzaam mogelijk te verwerken. "We proberen zo weinig mogelijk te storten. We composte- ren liever. We onderzoeken nu de moge lijkheid om onze biomassa in te zetten als energiebron. Dat staat of valt met de ont wikkeling van decentrale energieopwek king, want anders weegt het niet op tegen de energie die nodig is voor trans port. We leveren nu al houtsnippers aan een energiecentrale in Lelystad." Klimaatbossen Staatsbosbeheer produceert van oudsher hout. Dat is tegenwoordig allemaal van FSC-kwaliteit, ook al is het maar een fractie van wat er in Nederland aan hout wordt gebruikt. Het aanplanten van klimaatbossen in Nederland ziet Kalden hooguit als een sympathieke maar symbolische druppel op de gloeiende plaat. "Het zet meer zoden aan de dijk als we onze veen- terreinen nat houden, want als veen droog komt te liggen, komt er CO2 vrij. Landschappelijk gezien vind ik het aan planten van bos niet altijd wenselijk. Je moet alleen bos planten waar het histo risch gezien zinvol is. Bovendien, wat we hier kunnen doen, valt in het niet bij de mogelijkheden in de tropen" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetafdruk.nl of www.voeten- bank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4, 7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 19 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 19