Hooggespannen verwachtingen bij eerste Thijs Kramerlezing Groenblauwe Deltawerken: een eeuw verder Op vrijdag 22 februari j.l. vond in de Middelburgse Koorkerk de eerste Thijs Kramerlezing plaats. Het onderwerp was: Groenblauwe Deltawerken, een eeuw verder. Wantij doet verslag. De sprekers op de lezing. Vlnr. Steven Van Schuppen, Dirk Sijmons en Ruud Schotting. Foto: Jaap Wolterbeek Rinus Antonisse De verwachtingen zijn hooggespannen. De eerste Thijs Kramerlezing moet de toon voor de volgende zetten. Het onder werp is er naar: Groenblauwe Deltawerken: een eeuw verder. Daar vallen wel enkele inspirerende visies op los te laten. «ar Bedenk maar wat er afgelopen Ka eeuw is voorgevallen. Honderd If JS jaar geleden is de delta nog echt %L-W een eilandenrijk. Het is vooral de Februariramp van 1953 die voor ingrij pende veranderingen in de delta zorgt. Meer nog de daarop volgende Deltawerken. Ze zorgen voor de grootste ingreep in duizend jaar. Aanzienlijke kustverkorting, het ontstaan van nieuwe meren. Na de komst van de Westerschel- detunnel in 2003 verdwijnen, op een fietsvoetveer na, de laatste veerdiensten. Visionair De Thijs Kramerlezing komt op een moment dat nieuwe aanpassingen voor de deur staan. In de eerste plaats om de nadelige gevolgen van de Deltawerken aan te pakken. In de tweede plaats om tijdig een antwoord te geven op de kli maatverandering en vooral de daardoor sneller stijgende zeespiegel. In de derde plaats is de vraag aan de orde of de delta meer moet inzetten op een groenblauwe toekomst, of het 'rode' spoor van meer verstedelijking en haven- en industriële activiteiten moet volgen. Vandaar de hooggespannen verwachtin gen. De goed gevulde Koorkerk van de protestantse gemeente Middelburg gonst. Commissaris van de koningin Karla Peijs gewaagt van een bijzonder moment, met een droevige aanleiding: het verongeluk ken van Thijs Kramer in augustus 2006. Ze roept hem in herinnering als het boeg beeld van de Zeeuwse natuurbescher ming, een visionair provinciaal bestuur der en een uiterst plezierig mens. Iemand die tegenstellingen wist om te buigen in gezamenlijke belangen. Provincie Zeeland Zeeuwse Milieufederatie staats Thijs Kramer Thijs Kramer (1955, Zuidzande) was een kwart eeuw actief als belangenbehartiger voor de natuurbescher ming. Hij werkte bij de ZMF vanaf de oprichting in 1985 tot zijn overstap naar Staatsbosbeheer in 2001. In 2003 werd hij voor de PvdA dagelijks provinciebestuurder. Tijdens een vakantie in Peking kwam hij in augustus 2006 bij een ongeval om het leven. Thijs was een man met inspirerende visies en spraakmakende ideeën voor een beter, groen-blauwer Zeeland. Zo is Thijs geestelijk vader van het plan Tureluur te noemen (natuurontwikkeling langs de Oosterschelde), nam initiatieven voor gezondmaking van de deltawate ren en gaf een aanzet voor een antwoord op de gevolgen van de klimaatverandering in Zeeland. 3 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 3