Ondenkbare denkbaar Chris Kalden, directeur van Staatsbosbeheer en voorzitter van het comité van aanbeveling, toont zich ver heugd over het initiatief van het provinci aal bestuur om de tweejaarlijkse lezing te ondersteunen. "Het is niet alleen een waardering voor de mens, maar ook voor de bestuursstijl van Thijs Kramer, tekent hij aan. Kalden rekent op 'inspire rende gedachten en ideeën van sprekers van formaat' en hij heeft het over 'uto pieën die energie geven om het ondenk bare denkbaar te maken." Zijn woorden voeden de hooggespannen verwachtingen. Zij zijn misschien wel té hoog. Misschien dat zich daarom enkele uren later een licht gevoel van teleurstelling manifesteert. Drie interessante toespra ken - daar niet van. Maar om daar opmerkelijke visies uit te peuren, dat valt niet mee. De inleiders geven eigenlijk Rinus Antonisse (rechts) interviewt Dirk Sijmons, een van de sprekers op de lezing. Foto: Jaap Wolterbeek. meer een stand van zaken. Ze stippen de toekomst wel aan, echter de splinternieu we verbindingen ontbreken. Geen verras sende ideetjes zoals Thijs Kramer die graag mocht ontvouwen. Oplossingen Ruud Schotting, hydroloog en hoogleraar kwantitatief watermanagement aan de Roosevelt Academy zegt volmondig 'ja' op de vraag of de techniek oplossingen voor de Delta van de toekomst biedt. Zijn credo: we kunnen alles aan, niet de tech niek is een probleem, eerder het beschik baar komen van voldoende geld. Zijn col lege is enthousiasmerend; de ontwikke lingen en bedreigingen zet hij helder op een rij. De aanbevelingen van Schotting zijn de geijkte. Ze doen het hart niet sneller kloppen: energiebesparing en inzetten op niet-fossiele energiebronnen, aanpassen van het waterbeheer, meer aandacht voor overstromingsrisico's, het klimaatbesten- dig maken van ecosystemen. "Voorkomen dat we zó met de rug tegen de muur staan, dat we naar middelen moeten grij pen die we niet willen," luidt hij uit. Tsja, waar hebben we dat eerder gehoord? Groenblauwe toekomst De rijksadviseur voor het landschap Dirk Sijmons begint veelbelovend. Hij zet de Nederlandse delta internationaal neer, als zijnde één van de 40 grootste delta's in de wereld. Alle met vergelijkbare voor- en nadelen: de beste landbouwgrond, de belangrijkste wetlands, doorgaande ver stedelijking en kwetsbaar voor de gevol gen van de klimaatverandering. Sijmons stelt vast dat in onze delta de grens van landwinning is bereikt. Hooguit zijn er aan de kust nog wat mogelijkhe den. Hij pleit voor vergroting van de kust- veiligheid door de natuur zoveel mogelijk in te schakelen. De kern van zijn betoog richt zich op de noodzaak om de delta groenblauw te houden. Kiezen voor een groenblauwe toekomst - dat is voor Sijmons zo klaar als een klont je. Over de route die daarvoor gevolgd moet worden is hij minder uitgesproken. Andere vormen van landbouw en het landschap als toeristische troef. Tsja, waar hebben we dat eerder gehoord? Stem van het water De nadrukkelijk als geboren Zeeuw aan gekondigde historicus en publicist Steven van Schuppen gaat in op de verhouding tussen mens en water. Is de mens doof geworden voor de stem van het water? Hij vindt van wel en beveelt aan beter te luisteren naar die stem. Om zo op een slimme en behendige manier met de dynamiek van het water om te gaan. Tsja, waar hebben we dat eerder gehoord? De eerste Thijs Kramerlezing. Interessant? Ja. Inspirerend? Matig. Vernieuwend? Niet echt. Utopisch? Nee. De creativiteit die onverwachte werelden met elkaar verbindt - typisch Thijs - ontbrak. Alle begin is moeilijk. Over twee jaar is er een nieuwe kans Op de site www.dethijskramerlezing.nl staat nog meer informatie over de lezin gen. Er staan sfeerimpressies op, een blik in het gastenboek, vermelding van de ini tiatiefnemers en de mogelijkheid tot con tact. Je kunt er documenten over de lezin gen downloaden. Rinus Antonisse is journalist en verslaggever bij de Provinciale Zeeuwse Courant. Hij schreef deze beschouwing op persoonlijke titel. 4 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 4