Moedig voorwaarts. Want Zeeland ligt in de frontlinie. zover hem bekend is er nog nooit iemand aan de gevolgen van verontreinigde grond overleden. Zeespiegel Schotting veroorlooft het zich om even verder terug te kijken in de tijd. Kleine grafiekjes en enkele cijfers maken veel duidelijk. De zeespiegel is de afgelopen honderd jaar met 20 centimeter gestegen. Is dat zo zorgelijk? Nee. Als we dat extra poleren naar de volgende honderd jaar dan hebben we alle tijd om ons aan te passen. Verder terug, 24.000 jaar geleden om pre cies te zijn, lag de zeespiegel zo'n 140 meter lager dan het huidige peil. En daar hadden wij als mens helemaal niets mee te maken! De oorzaken daarvoor waren gelegen in geologische processen. Vanuit het perspectief van de geoloog is klimaat verandering heel gewoon. Broeikaseffect En het broeikaseffect dan? Opnieuw rela tiveert Schotting. Zonder broeikaseffect zou het hier op aarde gemiddeld 18 gra den onder nul zijn. Wat tot nadenken stemt is dat de hoeveelheid CO2 in de atmosfeer in een eeuw tijd exponentieel is toegenomen en dat de ijskap op de Noordpool de laatste decennia significant is afgenomen. Hij somt de bekende manieren op om tot een reductie van CO2 te komen: energiebesparing en overscha kelen op alternatieve energie. Daarnaast moeten we werken aan het klimaatbe- stendig maken van Nederland: in het waterbeheer, in de ecosystemen en in de landbouw. Ons landschap zal veranderen. De dijken gaan verder omhoog, er ver schijnen meer en grotere windmolens en wie weet meer bollen van kerncentrales. Al maakt hij met een gebaar van afgrijzen duidelijk daar absoluut niet op te willen inzetten. Voorwaarts Schotting besluit zijn voordracht met een citaat van Gerard Reve: "Moedig voor waarts". Want Zeeland ligt in de frontli nie. Als grote kans ziet hij de techniek van warmte/koude opslag. Het is een sys- De Oosterscheldekering is het voorbeeld van onbegrensd vertrouwen in de techniek. Foto: Jaap Wolterbeek. teem van energiebeheer dat economisch zéér rendabel is. Nederland en Zeeland zijn nog één grote witte vlek. "En het is zo'n mooi systeem," zegt Schotting. "Als het eenmaal aangelegd is, zie je er niets meer van. Dat is toch wel wat prettiger dan die reusachtige moderne windmo lens." Schotting is optimistisch over de toekomst. Hij is er van overtuigd dat onze samenleving in staat is om zich al lerende aan te passen. "We worden geconfronteerd met energie-, water- en klimaatproble men. We moeten voorkomen dat we met de rug tegen de muur komen te staan, dat we naar mid delen moeten grijpen die we niet willen. We kunnen alles aan. De techniek is geen probleem, hoog- stens gebrek aan geld" cd: "O Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 6 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 6